ANKARA HABERLERİ

Ünlülerin mezuniyet fotoğrafçısı 60 yaşında

Gözde BAŞ - Dilan ÖRNEK
08.08.2018 - 16:25Son Güncelleme :

Kızılay Ziya Gökalp Caddesi’nde 1958’de açılan Foto Naci stüdyosu, 60 yılı geride bıraktı.

Gözde BAŞ - Dilan ÖRNEK

Kütahya’nın Simav ilçesinden Ankara’ya göç eden Naci Ertem’in açtığı küçük dükkân, 60 yıldır aynı yerde hatıralar biriktirmeye, ânı ölümsüzleştirmeye devam ediyor. Yıllarca TED Ankara Koleji’nin fotoğrafçılığını yapan Naci Ertem, meslek hayatı boyunca Filiz Akın, Muazzez Abacı, Füsun Önal, Fazıl Say, Mazhar Alanson ve Güler Sabancı gibi birçok ünlü ismin de fotoğrafını çekerek, mezuniyet sevinçlerine ortak oldu.

BABA, ANNE VE ABİDEN KALAN MİRAS

Fotoğrafçılığı özveri ve sevgiyle yapan, herkesin ‘Naci Abi’si olarak tanınan Naci Ertem, 1979’da hayatını kaybetti. Naci Ertem’in erken vefatının ardından eşi Cumhuriye Ertem, dükkânın idaresini ele alarak babasız kalan üç çocuğunu tek başına büyütüp, okuttu. Anne Cumhuriye Ertem de 2011’de hayatını kaybedince, Foto Naci’nin mirasına oğlu Özdemir Ertem ile kızı Öznur Ertem Ürer sahip çıktı. Özdemir Ertem’in de iki yıl önce ani vefatı üzerine anılarla dolu emanet, Öznur Ertem Ürer’e kaldı. Öznur Ertem Ürer şimdilerde Foto Naci ismini yaşatmaya devam ediyor.

ÜÇ KUŞAKLA NOSTALJİ TABLOSU

Hürriyet Ankara’ya konuşan Öznur Ertem Ürer, Ankara’da bir marka haline gelen 60 yıllık dükkânla ilgili, şunları söyledi: “Küçüklüğüm, bu dükkânda geçti. İlkokula giderken babama yardım ederdim, işlerin içinde olmaya o günlerden başlamıştım. Hayalim yönetici olmaktı ama birgün babamın dükkânını yöneteceğimi hiç düşünmezdim. Nostalji ruhunu hep çok sevdim, anılarıma sahip çıkmak istedim. Çünkü benim bu hayattaki en büyük şansım Foto Naci’nin çocuğu olmak. Nostalji tablosu adını verdiğimiz aile fertlerinin üç kuşak mezuniyet fotoğraflarının yan yana koyulduğu tabloları yaparken arşivimizin ne kadar geniş olduğunu tekrar tekrar görüyorum. Foto Naci’yi diğer fotoğraf stüdyolarından ayıran ve tarihi bir değer kazandıran da işte bu 60 yıllık servet.” 

BEREN SAAT’TEN TEOMAN’A

Foto Naci’nin objektifine yansıyan Beren Saat, Tamer Karadağlı, Öykü Seter, Teoman ve Gökhan Özen gibi birçok ünlü ismin mezuniyet fotoğrafları da dükkânda asılı duruyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ünlülerin mezuniyet fotoğrafçısı 60 yaşında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ağustos 2018 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ünlülerin mezuniyet fotoğrafçısı 60 yaşında haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ağustos 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:15
 • Guneş
  05:51
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:25
Sayfa Başı