ANKARA HABERLERİ

Üç haftadır evlerine giremiyorlar

Sedat CENİKLİ
07.02.2019 - 15:27Son Güncelleme :

Mamak’ta istinat duvarının çökmesi sonucu yıkılma tehlikesine karşı tahliye edilen iki binadaki 28 aile, üç haftadır evlerine dönecekleri günü bekliyorlar. Akrabalarının yanında kalmak zorunda olan vatandaşlar, “Kış ortası sokakta kaldık. Evlerimizi kullanamıyoruz” diyor.

Sedat CENİKLİ

Mamak Fahri Korutürk Mahallesi’nde 877. Sokak’ta, bir binanın istinat duvarı 17 Ocak akşamı saat 22.00 sıralarında, toprak kayması nedeniyle yan binanın üzerine çöktü. Olayın ardından yıkılma riskine karşı apartmanlarda yaşayan vatandaşlar tahliye edildi. Emniyet ekiplerince apartmanların kapıları zincir ve mühür vurularak, girişlere kapatıldı. Mamak Belediyesi de vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için yıkılan istinat duvarının yenilenmesi için çalışma başlattı. Bölgede belediyenin çalışmaları sürerken, evlerini tahliye etmek zorunda kalan 28 aile de üç haftadır akrabalarının yanında yaşıyor. Kış günü sokakta kaldıklarını ifade eden Ece Apartmanı sakinlerinden Menderes Murat Gül, “Diğer daire sahipleriyle de görüşüyorum. Yasal olarak yapılması gereken ne varsa peşinde olacağız” dedi. Olayın sorumlu hakkında gerekli işlemleri yapacaklarını belirten Gül, şunları söyledi:

Üç haftadır evlerine giremiyorlar

KIŞ ORTASI MAĞDURİYET YAŞIYORUZ

“Balık baştan kokar derler ya tam olarak öyle. İstinat duvarı çöken binanın temeli atılırken fore kazık atmamışlar. Yani kepçeyle toprağı düzeltip bina çıkmışlar. Bunu denetleyenler de umursamamış. Yani yapı denetimi eksik. 20 günü geçti. Kış ortası sokakta kaldık. Bizim binada 8, diğerinde 20 daire var. Ailelerimizin, akrabalarımızın yanında kalıyoruz. İnsanlara da rahatsızlık veriyoruz. Evlerimizi kullanamıyoruz. Çoluk çocuk büyük mağduriyet yaşıyoruz. Olayın ardından Mamak Belediyesi ihaleye verdi, hemen çalışma başladı ama müteahhit firma işi hızlı yapmıyor. Konuyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) de yazdım.”

VATANDAŞLARIMIZIN EVLERİNE DÖNMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Öte yandan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için çalışmalarını sürdüren Mamak Belediyesi yetkilileri, çalışmaların en geç 10 güne kadar tamamlanacağını vurgulayarak, “Binaları yapan müteahhitlerin sorumluluğunda olan bir durum aslında ama vatandaşların mağduriyetini gidermek için ilk gününde olaya müdahale ettik. Vatandaşlarımızın ek kısa sürede evlerine dönmelerini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üç haftadır evlerine giremiyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Şubat 2019 tarihinde saat 15 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üç haftadır evlerine giremiyorlar haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı