ANKARA HABERLERİ

‘Sıfır Atık’ için makine ürettiler

Ahmet Sertan USUL/AA
26.05.2019 - 16:11Son Güncelleme :

Yemek artıklarının organik gübreye dönüşmesini sağlayan kompost makinesi üreten İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, ürettikleri gübreyi de bahçe işlerinde kullanıyor.

Ahmet Sertan USUL/AA

İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında yemek artıklarının organik gübreye dönüşmesini sağlayan kompost makinesi üretti. Okul Müdürü Mehmet Boz, ürettikleri kompost makinesi sayesinde okuldan çıkan yemek artıklarının çöpe atılmasının önüne geçtiklerini belirtti. Meslek lisesi öğrencilerinin çalışma hayatına atılmadan önce öğretmenleriyle üretim yapmasının önemini vurgulayan Boz, “Meslek liseleri, mühendisliğin temelini oluşturan liselerdir. Bu tip üretimler, meslek lisesi öğrencilerinin, imkân tanındığında neler yapabileceğini gösteriyor” dedi. Boz, kompost makinesinin üretimi noktasında, gelecek tüm talepleri karşılayabilecek durumda olduklarını söyledi.

BİRLİKTE ÇALIŞTILAR

İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojisi Alan Şefi Erol Akgül de kompost makinesini ‘Sıfır Atık Projesi’ne destek vermek ve yemek artıklarının çöpe gitmesini önlemek amacıyla ürettiklerini belirtti. Projede, makine ve metal teknolojileri alanlarından öğretmen ve öğrencilerin birlikte çalıştığını anlatan Akgül, “Makinenin üretiminde 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimizle birlikte çalıştık ve imalatı tümüyle okulumuzda yaptık. Talep olursa ve çok sayıda üretim yaparsak, daha fazla öğrencimiz çalışmalarda yer alma fırsatı bulacak” ifadelerini kullandı.

ÜRETİM ARTARSA PAZARLAYABİLİRİZ

Akgül, makineye atılan yemek artıklarının 4-6 haftalık bir süreçte gübreye dönüştüğünü söyleyerek, “Ürettiğimiz kompost cihazıyla doğadan geleni tekrar doğaya kazandırmak istiyoruz. Yemek artıklarını cihaza koyduktan sonra hiçbir kimyasal madde kullanmadan doğal gübre elde ediyoruz. Bunu da okulumuzda bahçe işlerinde kullanıyoruz. İhtiyacımızdan daha fazla gübre üretimimiz olması durumunda bunun pazarlamasını bile yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Sıfır Atık’ için makine ürettiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mayıs 2019 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Sıfır Atık’ için makine ürettiler haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ağustos 2019, Cuma
 • İmsak
  04:29
 • Güneş
  06:00
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:43
 • Yatsı
  21:08
Sayfa Başı