ANKARA HABERLERİ

Şifayı Ankara’da buldular

AA
11.09.2018 - 10:29Son Güncelleme :

Irak'taki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve ‘kronik böbrek yetmezliği’ teşhisi konulan Türkmen kuzenlerden biri başarılı ameliyatla sağlığına kavuşurken, diğeri nakil ameliyatı gününü heyecanla bekliyor.

AA

Kerkük'ten 4 yıl önce aileleriyle Türkiye'ye gelen ve Ankara'ya yerleşen 27 yaşındaki Garibe Vaadsihu ve Ayşe Gaib'e geçen yıl ‘kronik böbrek yetmezliği’ tanısı konuldu.

Rahatsızlıkları nedeniyle diyaliz sürecine giren kuzenlerden Vaadsihu, annesinden alınan böbrekle sağlığına kavuştu. Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen nakil sonrası sağlığına kavuşan Garibe Vaadsihu'ya, nakil olmayı bekleyen kuzeni destek oluyor.

DOKTORLARA MİNNETTARIZ

Annesinin böbreğiyle sağlığına kavuştuğunu ve diyalize girmekten kurtulduğunu ifade eden Garibe Vaadsihu, ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti. Nakil bekleyen Ayşe Gaib'e, "Irak'ta nakil masrafları çok fazlaydı, operasyonun başarı şansı da belli değildi. Bu yüzden Türkiye'de nakil olmaya karar verdik. Bizimle çok ilgilendiler, doktorlara minnettarız" dedi. Teyzesi ile dokuları uyuştuğunu ifade eden Ayşe, yakın zamanda kendisine de nakil yapılacağını anlattı.

TÜRKİYE İLERİ SEVİYEDE

Garibe'nin ameliyatını gerçekleştiren Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlu Uzmanı Op. Dr. Erkan Ölçücüoğlu da savaş mağduru bir aileyi sağlığına kavuşturmanın kendisi için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu dile getirdi. Ölçücüoğlu, "Ülkemiz gelenlere kapıları sonuna kadar açtı, onlara sahip çıktı. Sonra hekim olarak sağlıkları üzerimize tevdi edildi. Biz de kabul ettik. Türkiye, özellikle nakillerde teknik altyapı ve uzman tecrübesi olarak çok ileri bir seviyede. Coğrafyamızda ve hatta Avrupa'ya göre birçok nakil ameliyatında çok öndeyiz” açıklamasını yaptı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şifayı Ankara’da buldular hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2018 tarihinde saat 10 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şifayı Ankara’da buldular haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  04:53
 • Guneş
  06:18
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:33
Sayfa Başı