ANKARA HABERLERİ

Sellerde süper klorlama yapılmalı

Erdinç ÇELİKKAN
21.07.2019 - 10:04 |Son Güncelleme :

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler, Ankara gibi büyükşehirlerde aşırı yağışlarla oluşan sellerden sonra şebeke sularında süper klorlama yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Erdinç ÇELİKKAN

Çocukların, gençlerin ve yaşlıların sıcak yaz aylarında çok fazla su kaybettiğini belirten Güler, toplumda yaygın olan “terle terli su içmek hasta eder” algısının yanlış olduğunu kaydederek, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Çocuklar ve gençler hareketli oldukları için su kaybederler. Bizim toplumda ‘terli terli su içmek hasta eder’ korkusu vardır. Bunun için terli su içmekten korkarız. Çocuklar ve gençler spor yapıyorlar, çok fazla su kaybediyorlar. Onun için yarım saatte bir su içmeleri gerekir. Terli terli su içmekten korkmamak lazım. Sıcak havalarda yaşlıların susama duygusu azalır, farkına varamazlar susuz kalırlar. Yaz aylarında su içmeye dikkat etmek gerekir. Çocukların, terli terli su içmekten çekinmeden oynamaları gerekir. Aşırı sıcak ortamlarda terleme ve yetersiz terlemeye bağlı sorunlar sağlığın bozulmasın neden olabilir. Bu yanlış algının düzeltilmesi gerekiyor.”

Ankara’da da zaman zaman yaşanan aşırı yağışlar sonrasında halk sağlığını tehdit eden kirlilik konusunda da uyarılarda bulunan Güler, “Su baskını olduğunda ne yapacağını çoğu vatandaş bilmiyor” dedi. Baskın sularının fazla kirli olduğunu ve yüzeye kimyasal maddeleri sürüklediğine dikkat çeken Güler, şunları söyledi:

“Su baskınları sırasında her türlü hayvan ölüsü hızla uzaklaştırılmalı, çukurlarda kireçle kapatılmalıdır. Gıda maddesi satan tüm esnafın su baskını altında kalan besinleri satmaması gerekiyor. Baskın yaşanan yerlerde sularda süper klorlama yapılmalıdır. Çünkü boru birleşme yerlerinden dışarıdaki kirli suyun boru içinde girme riski olabilir. Su baskınında ıslanan bebek giysileri kullanılmaz atılması gerekiyor. Evde ıslanmış yiyecekler kurutulduktan sonra yenilemez. Etrafa dağılmış çöpler hemen ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Çünkü ıslanmış çöp yığınları kemiricilerin üremesine uygun ortam oluşturuyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sellerde süper klorlama yapılmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2019 tarihinde saat 10 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sellerde süper klorlama yapılmalı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:37
 • Güneş
  07:01
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  18:05
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı