ANKARA HABERLERİ

Rezidansların gölgesinde çöpten yaşam

Sedat CENİKLİ
12.09.2018 - 10:24Son Güncelleme :

‘Ankara’nın Manhattan’ı olarak anılan Kızılırmak Mahallesi’nde, yüksek katlı binaların gölgesindeki atıl gecekondulara yerleşen atık toplayıcılar, bölgeyi çöplüğe çevirdi. Mahallelinin de isyan ettiği durumun sona ermesi için çalıştıklarını belirten muhtar Ömer Karakuş, “Maalesef bölgeye sahip çıkılmıyor” dedi.

Sedat CENİKLİ

 

Başkent’te, çarpık kentleşmenin sebep olduğu sorunlar devam ediyor. Bu sorunun yaşandığı bölgelerin başında, son yıllarda yatırımcıların gözdesi haline gelen ve yüksek katlı binaların dikilmesiyle ‘Ankara’nın Manhattan’ı olarak da anılmaya başlanan Kızılırmak Mahallesi geliyor. Milyon liralık rezidans ve konutların yükseldiği mahallede gecekondu hayatı devam ediyor. Mülk sahiplerinin terk ettiği gecekonduları mesken tutan atık toplayıcılar, yüksek katlı binaların gölgesinde kalan bölgeyi depo olarak kullanıyor. Araçlarla şehrin farklı noktalarından toplanan kağıt ve plastik atıklar, bu bölgede toplanıyor. Atıklar ayrıştırıldıktan sonra satılırken, maddi değeri olmayanlar aynı bölgede yakılıyor. Çöplerin yakılması sırasında bölgeden ateş ve duman yükselirken, atıklar da çevreye dağılıyor.

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR DİLENİYOR

Hayatlarını atık toplayarak sürdürmeye çalışan ailelerin çocukları ise, milyonluk rezidansların gölgesindeki çöp yığınları arasında vakit geçiriyor. Çocuklardan bazıları mahalle arasındaki yollarda oyun oynarken, bazıları da dilendiriliyor. Okul çağındaki çocuklar sokaklarda ya da trafiğin yoğun olduğu noktalarda yalın ayak gezerek vatandaşlardan para istiyor.

SİLAH SESLERİ GELİYOR, KORKUYORUZ

Bölge sakinleri ise yaşananlara isyan ediyor. Çevre kirliliğinin yanı sıra güvenlik sorunları da yaşadıklarını iddia eden bir mahalleli, “O bölgenin yakında oturuyoruz. Akşam saatlerinde tek başıma oradan geçerken korkuyorum. Çöpleri ateşe veriyorlar. Geceleri silah sesleri geliyor. Korkuyoruz” diye konuştu. Mahalle muhtarı Ömer Karakuş ise, “Vatandaşlarımızdan çok şikâyet geliyor bize de ama bir şey yapamıyoruz. Sorumluluk Çankaya Belediyesi’nde. Ben de gelen şikâyetleri onlara aktarıyorum. Maalesef bölgeye sahip çıkılmıyor ama o pisliğin kaldırılması için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Rezidansların gölgesinde çöpten yaşam hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Eylül 2018 tarihinde saat 10 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rezidansların gölgesinde çöpten yaşam haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Eylül 2018, Pazar
 • İmsak
  04:58
 • Guneş
  06:23
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı