ANKARA HABERLERİ

Plastik poşet kullanımı yüzde 50 azaldı

Hürriyet Haber
04.01.2019 - 15:20Son Güncelleme :

ASO’nun düzenlediği Çevre ve Sanayi İstişare Toplantısı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak’ta başlayan ücretli poşet uygulaması ile ilk günlerde plastik poşet kullanımının yüzde 50 azaldığını söyledi.

Hürriyet Haber

Ankara Sanayi Odası tarafından (ASO) dün ‘Çevre ve Sanayi İstişare Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. 1 Ocak'tan itibaren hayata geçirilen ücretli poşet uygulamasıyla ilgili bilgi veren Bakan Kurum, “4 gündür bu uygulamaya geçildi ve görüyoruz ki plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 50 azalmış durumda” dedi. Kurum şöyle devam etti:

HEDEF KİŞİ BAŞI 40’A İNDİRMEK

“Biz 2019'dan önce yıllık 30-35 milyar plastik poşet tüketiyorduk. Kişi başı 440 olan plastik poşet kullanımını çok yakın zamanda yüzde 90 oranında azaltarak 2025 yılında inşallah 40 adete düşürmeyi hedefliyoruz. Plastik poşetlerin geri toplanma oranı yaklaşık yüzde 1. ‘Niye’ derseniz, plastik poşetlerin geri toplamından üretilme maliyeti, yaklaşık normal maliyetin 100 katı fazla. Dolayısıyla hiçbir üreticimiz bu plastik poşetleri toplayıp, yeniden üretmek işine gelmiyor. Dolayısıyla toplanması noktasında çok büyük sorunlar yaşıyoruz.”

ÜRETİM VE ÇEVRE İÇ İÇE

Toplantıda konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, içinde bulunulan bu yeni dönemin en önemli iki kavramının etkinlik ve verimlilik olacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nda Ankara’da belirlenen alanlarda sanayi alanı olarak imar planlarının yapılması ve yatırımcı kurum, kuruluş ve belediyelere devrinin sağlanacağını anımsatan Özdebir, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yatırımlar için arazi ihtiyacı analizi yapılacak. Önümüzdeki dönemde yatırımlara yön verecek olan tüm eylemlerde üretim ve çevre konuları iç içe geçmiş durumda ve bu yönüyle birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değil. Sanayiciler olarak bize düşen önemli sorumluluklardan biri de fabrikalarımızda gösterdiğimiz önemin daha da fazlasını çevreye karşı da göstermek zorunda ve bu bilinçle hareket etmek durumundayız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Plastik poşet kullanımı yüzde 50 azaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ocak 2019 tarihinde saat 15 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Plastik poşet kullanımı yüzde 50 azaldı haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı