ANKARA HABERLERİ

Piyasayla rekabet edebilecek güçteyiz

Selma KASAP/AA
21.05.2019 - 09:15Son Güncelleme :

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, ithalat rakamının 5 yılda 3 buçuk milyar doları aştığı oyuncak sektöründe, yerli ve milli üretim için meslek liseleri üs olarak belirlendi. Sektörün ahşap oyuncak taleplerini karşılamak üzere donanım ihtiyaçları tamamlanan meslek liselerinde, dünya genelinde büyük cirolara sahip firmalar ile yarışacak kalitede, düşük maliyetli ve sağlığa zararı olmayan oyuncaklar üretiliyor.

Selma KASAP/AA

Bakanlıkça ahşap oyuncak üretimi için Ankara’da koordinatör okul olarak Ankara İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi. Okul Müdürü Mehmet Boz, büyük bir ödenek ile makine bölümlerinin yenilendiğini anlattı. Donanımlarının tamamlanmasıyla ahşap alanında yapamayacakları üretim olmadığına işaret eden Boz, “Bakanlığımız, bu konuya çok büyük destek veriyor. Sektörün hazırladığımız kataloglardan seçeceği oyuncakları üretmek için hazırız. Piyasa ile boy ölçüşecek, onlarla rekabet edebilecek güçteyiz. Devletimiz bu imkanı bize sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

BİNLERCE ÖĞRENCİYE MALZEME

İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya İç Mekan Tasarımı Alan Şefi Rahmi Şafak ise 10. ve 12. sınıf öğrencileri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ‘özel eğitim kapsamındaki çocuklara özel ders malzemelerinin geliştirilmesi projesi’ kapsamında her türlü ahşap oyuncak üretimini yaptıklarını anlattı. Öğrencilerin ahşap işlerinden ayda bin 500-bin 700 lira ücret aldığını aktaran Şafak, “Yaklaşık 10 bin 500 özel eğitim öğrencisi için ders malzemesi yaptık” diye konuştu. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Piyasayla rekabet edebilecek güçteyiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mayıs 2019 tarihinde saat 09 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Piyasayla rekabet edebilecek güçteyiz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Haziran 2019, Pazartesi
 • İmsak
  03:18
 • Güneş
  05:14
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı