ANKARA HABERLERİ

Pistleri A-FOD gözetleyecek

Hürriyet Haber
10.08.2018 - 15:24Son Güncelleme :

Havaalanlarında uçaklardan düşen parçalardan, havaalanı personelinden, operasyon araçlarından, pist betonundan veya doğa olaylarından kaynaklı istenmeyen yabancı maddeler (FOD) hasarlara neden olabiliyor.

Hürriyet Haber

FOD, uçuş güvenliğini tehdit ederek can kaybına sebebiyet veren kazalara yol açabiliyor. Mevcut uygulamalara göre FOD tespiti için günde 4 kez piste çıkılması ve 3-4 kilometre pistin üzerinde hızlı bir araç gezisiyle FOD'ların bulunması gerekiyor. İnsan gözüyle yapılan bu taramalarda her 10 FOD'dan sadece biri tespit edilebiliyor. Dünyada otomatik FOD tespiti yapan ve patent başvurusu olan 3 firmadan birin olan ODTÜ Teknokent’teki ArgosAI’nin geliştirdiği A-FOD adlı cihaz, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek. Böylece sistemin bir havaalanında gerçek koşullarda çalışması sağlanarak pazara girişte referans oluşturulacak. Destekle sağlanacak referans ve sertifikasyon, A-FOD'un uluslararası ihalelere katılabilmesine olanak tanıyacak. ArgosAI'nin ihracata başlamasıyla hem Ankara’dan dünyaya katma değeri yüksek ileri teknoloji ihracatı gerçekleşecek hem de dünyada yeni oluşan bir sektörde Türkiye öncü rol oynayarak bu pazarda önemli bir pay sahibi olabilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Pistleri A-FOD gözetleyecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2018 tarihinde saat 15 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Pistleri A-FOD gözetleyecek haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ağustos 2018, Cuma
 • İmsak
  04:21
 • Guneş
  05:55
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:18
Sayfa Başı