ANKARA HABERLERİ

Okul servislerinde ‘konfor ücreti’ tartışması

Arife Yıldız ÜNAL/AA
17.09.2018 - 15:36Son Güncelleme :

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Halil İbrahim Seyfi ile Ankara Ticaret Odası (ATO) Şehir İçi Yolcu, Servis Taşımacılığı ve Filo Kiralama Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Ömer Merter arasında okul servisleriyle ilgili ‘konfor ücreti’ tartışması yaşandı.

Arife Yıldız ÜNAL/AA

Komite Başkanı Merter, okul yönetimi ve okul aile birlikleri tarafından istenen araç model yılı, marka gibi talepler doğrultusunda fiyatlarda farklılıkların ortaya çıkabileceğini söyledi. Oda Başkanı Seyfi ise bazı şirketlerce ‘konfor’ adı altında istenen ekstra ücretlerin kesinlikle kabul edilmemesi gerektiğini kaydetti.

BİR KALEMDE YILLIK 3 BİN 602 TL

Seyfi, 0-3 kilometre için yıllık bin 818 lira olarak belirlenen servis ücretinin, söz konusu şirketlerce ‘ek konfor ücreti (marka model kısıtlaması, araç takip ücreti)’ adı altında bir kalem eklenmesiyle yıllık 3 bin 602 liraya yükseldiğini ifade etti. Velilerin bu ücreti kabul etmek zorunda olmadıklarını vurgulayan Seyfi, esnaf olan servisçiler için odalarını, ATO’ya bağlı şirketlerin taşıdığı öğrencilerin velilerinin de ATO’yu arayarak şikayette bulunabileceklerini bildirdi. Seyfi, oda olarak bu ücretlere izin vermeyeceklerini vurgulayarak, özellikle özel okul öğrenci velilerine istenilen ücretleri ödememeleri çağrısında bulundu.

YÜZDE 10-20 EK ÜCRET İSTENEBİLİR

ATO Komite Başkanı Ömer Merter de hem ATO tarifesinde hem de esnaf odasının tarifesinde ‘marka, model, konfor ve ek hizmet bedeli’ diye nitelendirilen yüzde 10-20 ek ücret talebinin istenebileceğinin belirtildiğini söyledi.

Yönetmeliğe göre servis araçlarının en fazla 12 yaşında olabileceğini anımsatan Merter, okul yönetimi ve aile birlikleri tarafından istenen araç model yılı ve marka gibi talepler doğrultusunda fiyatlarda farklılıkların ortaya çıktığını bildirdi. ATO’ya bağlı firmaların, yayımlanan ücret tarife listesi haricinde fazla ücret almasının söz konusu olmadığına dikkat çeken Merter, “Öğrenci taşıyan araçlarda bulunması kanunen zorunlu haller dahilinde farklı bir fiyat bulunmamaktadır. Talepler doğrultusunda fiyat farkı oluşmaktadır” dedi.

BU YIL YÜZDE 13 ARTIŞ YAPILDI

Başkent’te 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için okul servis ücretlerinde ortalama yüzde 13 artış yapıldı. 0-3 kilometrelerdeki servis ücreti bin 818 lira, 3-6 kilometrelerdeki ücret bin 989 lira, 6-10 kilometrelerdeki ücret 2 bin 340 lira, 10-15 kilometrelerdeki ücret 2 bin 718 lira olarak belirlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Okul servislerinde ‘konfor ücreti’ tartışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2018 tarihinde saat 15 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Okul servislerinde ‘konfor ücreti’ tartışması haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  06:45
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:52
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:44
Sayfa Başı