ANKARA HABERLERİ

Mucize gibi ikinci bahar

Gizem KARADAĞ-Buse ÖZEL/DHA
17.05.2018 - 14:29Son Güncelleme :

Karaciğer sirozu teşhisi koyulan 65 yaşındaki Ayşe Kara'ya, nakil olamazsa 5 ay ömrü kaldığı söylendi. 3 çocuk annesi Kara hastanede yatarken kendisine uygun organ bulundu.

Gizem KARADAĞ-Buse ÖZEL/DHA

Ancak kadavradan nakil olan Kara'nın vücudu kısa bir süre sonra organı reddetti. Komaya giren yaşlı kadın, 6 gün içinde bulunan organla ikinci kez nakille hayata tutundu. Kara'nın çok şanslı bir hasta olduğunu belirten Medicana International Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir, “Şansımıza ikinci karaciğer de çıktı. İkinci karaciğeri naklettikten sonra yoğun bakımdan çıktı. Nakil için iyi bir ekip gerekiyor ama hepsinden önce bir organ gerekiyor. O nedenle insanlar öldükten sonra nakil için organlarını bağışlamaktan çekinmesin” dedi. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ulaş Sözener ise organ naklinin önemine dikkat çekerek “Bizim istediğimiz kadavradan nakil yapmak. Canlıdan nakil yapıyor olmak aslında bir başarı değil. Gerekli olduğu için yapıyoruz ancak insanlar organlarını bağışlarsa biz çok daha fazla kişiye organ nakli yapabiliriz” diye konuştu. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mucize gibi ikinci bahar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mayıs 2018 tarihinde saat 14 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mucize gibi ikinci bahar haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı