ANKARA HABERLERİ

Mogan’ın temizliği kasımda bitiyor

Murat YILMAZ
09.04.2018 - 17:24Son Güncelleme :

Mogan Gölü’ndeki temizliğin kasım ayında tamamlanacağını belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük iç su temizlik projesi olma özelliği taşıyor. Gölün su derinliği ve su hacminin artmasıyla göldeki mevcut ekosistem eski doğal konumuna dönecek” dedi.

Murat YILMAZ

Hürriyet Ankara, 2019’da yapılacak yerel seçimlerin nabzını ‘Seçime 1 Kala’ yazı dizisiyle tutuyor. Seçime 1 Kala’nın dokuzuncu konuğu Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay oldu. Başkan Duruay, Hürriyet Ankara Haber Koordinatörü Deniz Gürel ve haber ekibinin sorularını yanıtladı.

 

Mogan’ın temizliği  kasımda bitiyor

*Bugüne kadar ‘Bu ilçeye kazandırdığım en büyük eserim veya çalışmam şudur’ dediğiniz hangisi?

Mogan Gölü’nün temizliği ve Konya Yolu’nun alta alınması. Bunlar Gölbaşımız için olmazsa olmazlardandı. İkisinin de 2014’te çalışmalarına başlandı. Mogan Gölü’nün temizliği 11. ayda bitiyor.

*Yapmak isteyip de yapamadığınız bir projeniz oldu mu?

Verdiğimiz 54 sözümüz vardı. Bunların bir çoğunu yerine getirdik. Sosyal konut projemiz var. TOKİ tarafından, Gölbaşı Yurtbeyi Mahallesi’nde 7-8 bin civarında konut yapılacak. Dar gelirli vatandaşlarımız için yapılıyor, kira öder gibi daire sahibi olacaklar.

KONYA YOLU ALTA İNECEK MEYDAN NEFES ALDIRACAK

*Seçime kadar tamamlayacağım dediğiniz projeleriniz hangisi?

İnşaat ve ıslah çalışmaları, devam eden projeler tamamlandığında Ankara’nın cazibe merkezi Gölbaşı olacak. Konya Yolu’nun alta alınmasıyla artık Gölbaşımız iki yakası bir birbirinden ayrı kent görünümünden kurtulacak. ‘Okulların Taşınması ve Kent Meydanı Düzenlenmesi Projesi’ kapsamında yaklaşık 26 bin 200 metrekare alanda yer alan Dr. Şerafettin Tombuloğlu Lisesi ve yanında yer alan eski okul yapıları yıkılıp, Bahçelievler Mahallesi’nde daha modern bir eğitim kampüsü oluşturulacak. Konya Yolu’nun yer altına alınması projesi, Kent Meydanı park alanı düzenlenmesi projesi ve Atatürk Sahil Parkı ile birlikte birleştirilmesiyle Gölbaşı’nın nefes alması sağlanacak, toplam 152 bin metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşturulacak. Mogan Gölü’nün temizliği projesi Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük iç su temizlik projesi olma özelliği taşıyor. Gölün su derinliği ve su hacminin artmasıyla göldeki mevcut ekosistem eski doğal konumuna dönecek. Projenin amacı gölün eski temizliğine kavuşarak ailelerin huzurlu vakit geçirmelerini, balık tutmalarını sağlamak.

Temizlik çalışmaları sayesinde göldeki sığlaşma da önlenecek. Ayrıca Mogan Gölü’nü besleyen derelerin ıslahı ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Eymir, Seğmenler ve Şafak mahallelerinin bulunduğu alana yapılan Şehir Parkı tamamlanmak üzere. 2018 sonunda hizmete açılmasını planlanan Eymir Aile Yaşam Merkezi’nin inşaatı tamamlanma aşamasında. Genç nesillerin zamanlarını daha iyi değerlendirmesi ve spor faaliyetlerini kolay yapabilmeleri amacıyla Gölbaşı Belediyesi’nin yapımını başlattığı Mevlana Spor Merkezi inşaatı hızla ilerliyor. Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi’nin kaba inşaatı da tamamlanma aşamasında.

 Mogan’ın temizliği  kasımda bitiyor

*Keşke yapmasaydım dediğiniz bir çalışma ya da projeniz var mı?

Şu ana kadar olmadı. Olmuşsa da ufak tefek olmuştur. Bariz bir şekilde hata yaptığımızı düşünmüyorum.

KÖPEK BARINAĞI GÖLBAŞI’NDANTAŞINMALI

*İlçenizde sorun olarak gördüğünüz ilk üç başlık nedir?

Köpek barınağının Gölbaşı’ndan başka bir yere taşınması gerekiyor. Onunla ilgili çalışmalarımız var. Uygun bir alana gitmesini istiyoruz. Bu hayvanlar da bize muhtaç hayvanlar. Çözüm bulunarak buradan taşınmasını istiyoruz. Kent Meydanı Projesi’nin bitmesini istiyoruz. Göl ile Gölbaşı’nın merkezinin birleştirilmesini sağlayan projemiz. Türkiye Petrolleri’nin yeri var. Sayın Cumhurbaşkanımız oranın bize verilmesiyle ilgili bir talimat verdi. Orayı bize verdiklerinde rekreasyon alanı yapacağız. Konya Yolu’nun öbür tarafında liselerin karşısında. Kent meydanını bütünleştirecek bir alan olacak.

*Bulunduğunuz ilçede başkan olmasaydınız nerede başkanlık yapmak isterdiniz?

Yine Gölbaşı’nda yapmak isterdim. Ben Gölbaşılıyım, burada doğup büyüdüm. Bütün hayatım burada geçti, başka yere gitmedim. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra buradaki insanlarımızın mücadelesini gördükten sonra buraya hizmet etmenin bir kez daha şeref olduğunu gördüm.

Mogan’ın temizliği  kasımda bitiyor

*Başkanlığın avantajları ve dezavantajları sizce neler?

Bizim için avantajı, bir hizmeti yaptığınız zaman hemen görüyorsunuz. Bölgeyi çok iyi bilmemiz, burada yaşamamız, eskilerden gelenleri bilmemiz, halkın ne istediğini bilebilmemiz bizim için büyük bir avantaj. Halkla iç içe olduktan sonra herhangi bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Aileden zaman zaman serzeniş oluyor. Eski bir siyasi olduğumuz için hanım da alıştı. Bizim gidemediğimiz yerlere o gider. Şehit ailelerini beraber ziyaret ederiz.

*Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmak gibi bir düşünceniz var mı?

Kesinlikle yok.

*Tekrar aday olacak mısınız?

Nasipse tekrar aday olmayı düşünüyoruz. Konya Yolu alta alındıktan sonra insanların tebessümünü belediye başkanı olarak görmek isterim. Benim hayalim, zordur ama Gölbaşı’na güzel bir kentsel dönüşüm yapmak. Kenti taşımak ve yeni cazibe merkezleri açmak isterim. Tulumtaş’ta Hacılar’da Büyükşehir ile TOKİ’yle çalışmalarımız var. Buralar olduktan sonra Gölbaşı’nın içindeki çarpık yapılaşmayı bir nebze de olsa düzeltmek istiyoruz. Gölbaşı gerçekten çok güzel bir ilçe, Türkiye’yi idare eden bir ilçe. Kim aklınıza gelirse gelsin Gölbaşı’nda ya yeri var ya da bağlantısı. O nedenle kıymetli.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mogan’ın temizliği kasımda bitiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Nisan 2018 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mogan’ın temizliği kasımda bitiyor haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı