ANKARA HABERLERİ

Meslek seçimini etkiliyor

Meltem ÖZGENÇ
02.04.2018 - 13:11 |Son Güncelleme :

Göz tembelliği ve derinlik hissinin tam olarak gelişememesi çocukların büyüdükleri zaman istedikleri meslekleri seçebilmelerini bile kısıtlayan önemli bir faktördür.

Meltem ÖZGENÇ

Doğumdan itibaren göz ve beynin uyumlu çalışması sonucunda hem görme keskinliği artar, hem de üç boyutlu görme olarak bilinen derinlik hissi gelişir. Eğer bu dönemde görmemizi engelleyen bir durum olursa, gözün retina tabakasında net bir görüntü oluşamaz ve göz tembelliği gelişir. Göz tembelliği (ambliyopi), bir veya iki gözde görme keskinliğinin normal sınırlardan az olmasıdır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Kliniği’nden Prof. Dr. Ayşe Burcu konuyla ilgili şunları söyledi:

TESPİT EDİLMELİ

“Gözlerden birinden gelen görüntü diğer gözden gelen görüntü kadar net olmadığı zaman, beyin net olmayan görüntüyü görmezden gelmeye çalışır ve o gözde tembellik gelişir. İki göz arasındaki refraksiyon kusuru (gözlük numarası) farkı arttıkça yüksek numaralı olan gözdeki tembellikte daha derin olacaktır. Her iki gözde yüksek numaralı kırma kusuru varlığında erken fark edilip gözlük kullanılmaya başlanmadıysa iki gözde birden tembellik gelişebilir. Diğer önemli nedenler ise göz kaymasıdır (şaşılık), doğumsal kataraktlar, gözün saydam tabakasındaki (kornea tabakası) opasiteler, göz kapağının görme aksını kapatacak şekilde düşük olmasıdır.

MUAYENE ŞART

Her 100 çocuktan yaklaşık 2-5’inde görülen bu durum erken tanı ve tedavi ile önlenebilecek bir tablodur. Göz tembelliğinin önlenmesi ve derinlik hissinin gelişmesi için ilk iki yaş özellikle çok önemlidir. Çocuklar küçük yaşlarda görme ifadesi veremezler, fakat göz hekimleri her yaş grubunda çocukların görme seviyelerini farklı yöntemlerle değerlendirebilmektedir. Bu nedenle çocukların mutlaka doğumdan sonraki 6. ay, 18. ay ve okul öncesi dönemlerinde rutin göz muayenesi olması gerekmektedir.”

OVALIYORSA DİKKAT

Prof. Dr. Ayşe Burcu, şu belirtilerin görülmesi durumunda, ailelerin çocuklarını mutlaka muayeneye götürmesi gerektiğini söylüyor:

*Gözlerde beyazlık, titreme veya kayma varsa

*Çocuk sık sık gözlerini kırpıyor, ovalıyor veya kısıyorsa

*Güneşte bir gözünü kısıyor veya eliyle kapatıyorsa

*Bakarken başını sürekli bir yöne çevirmeye çalışıyorsa

*El-göz koordinasyonu gereken oyunlarda başarısızsa

*Ders çalışma isteksizliği, çabuk dikkat dağılması, okul başarısızlığı, sık baş ağrısı yakınması, yazı yazarken satırlara çok yakın bakma, başını bir yöne eğme, satır kaydırma varsa

*Anne baba ve kardeşlerde gözlük kullanımı ve şaşılık varsa.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Meslek seçimini etkiliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2018 tarihinde saat 13 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meslek seçimini etkiliyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:48
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı