ANKARA HABERLERİ

Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapan kanun teklifi TBBM Genel Kurulu'nda kabul edildi

DHA
10.10.2018 - 12:32Son Güncelleme :
Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapan kanun teklifi TBBM Genel Kurulunda kabul edildi
DHA

ANKARA, (DHA)- ANAYASA'da yapılan değişikliklere uyum sağlama amacını taşıyan, TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,  Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. 
 Genel Kurul'da kabul edilen TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre;  Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, atandıkları tarihten sonra yapılan ilk birleşimde ant içecek.
Danışma Kurulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı veya görevlendireceği başkanvekili başkanlığında siyasi parti grup başkanları veya başkanvekillerinden kurulacak.
Plan ve Bütçe Komisyonu ile Dilekçe Komisyonu üyeleri de diğer komisyonlarda görev alabilecek. Bir siyasi parti grubu, komisyonlarda kendisine düşen kontenjandan Genel Kurulca seçilmiş bir üyenin yerine başka bir isim bildirebilecek. Bu durumda Genel Kurulca işaret oyuyla seçim yapılacak. Komisyon toplantıları, TBMM üyelerine, Cumhurbaşkanı yardımcılarına, bakanlara, bakan yardımcılarına ve üst kademe kamu yöneticilerine açık olacak. Komisyonlarda TBMM üyeleri, yürütme adına Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve bakan yardımcıları söz alabilecek, ancak komisyon üyeleri dışında kimse değişiklik önergeleri veremeyecek ve oy kullanamayacak. 
MİLLETVEKİLLERİ ÜYESİ OLMADIKLARI KOMİSYONUN BELGELERİNİ DE OKUYABİLECEK
Her milletvekili, üyesi olmadığı bir komisyonun belgelerini görüp okuyabilecek. Komisyona havale edilen evrak, komisyon başkanlığınca bastırılarak veya elektronik iletişim kanalları kullanılarak mesai saatlerinde veya genel kurulun çalışma saatleri içerisinde komisyon üyelerine dağıtılabilecek. TBMM Genel Kurulu'nun gündemi, " ‘Başkanlığın Genel Kurul'a sunuşları', 'Özel gündemde yer alacak işler', 'Seçim', 'Oylaması yapılacak işler', 'Meclis soruşturması raporları', 'Genel görüşme ve Meclis araştırması yapılmasına dair ön görüşmeler', 'Kanun teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işler’ "den oluşacak. Danışma Kurulu'nun teklifi ve Genel Kurul'un onayı ile "Genel görüşme ve Meclis araştırması yapılmasına dair ön görüşmeler" için haftanın belli bir gününde belli bir süre ayrılabilecek. Başkanlıkça lüzum görülen hallerde, "Kanun teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işler"in görüşme sırası Danışma Kurulu'nca Genel Kurula teklif olunabilecek. Esas komisyonlar ve kanun teklifi sahiplerinin bu konu ile ilgili istemleri de Danışma Kurulu'nda görüşülecek. Bu husus ayrıca elektronik ilan panosunda ilan edilecek. Başkanlığa gelen kanun teklifleri, resmi tezkereler ve komisyon raporları ile yazılı soru, genel görüşme, Meclis araştırması, Meclis soruşturması önergeleri, gelen kağıtlar listesinde yayımlanacak. Bunlardan Genel Kurula sevk edilenler bu listede ayrıca belirtilecek. Başkanlığa geliş tarihleri de ayrıca gösterilecek. Gelen kağıtlar tatile rastlamadığı takdirde, cumartesi ve pazar günleri hariç her gün internette yayımlanacak ve ilk birleşim tutanağına eklenecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapan kanun teklifi TBBM Genel Kurulu'nda kabul edildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  06:46
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı