ANKARA HABERLERİ

Madde bağımlılığı sorunu en az terör kadar önemli

Hürriyet Haber
07.03.2018 - 17:17Son Güncelleme :

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, madde bağımlılığı sorununun, ülkenin önünde en az terör kadar önemli bir konu olduğunu belirterek, “Sadece büyük metropollerde değil, Anadolu’da küçük kasabalarda da karşılaşıyoruz” dedi.

Hürriyet Haber

Uyuşturucu madde bağımlılığı ve yeni bağımlılık türlerinin araştırılarak bağımlılığın nedenlerinin ve alınacak tedbirlerin tespit edilmesi maksadıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplandı. Komisyonda “Yerel Yönetimlerin Uyuşturucu Mücadele Sürecine Katılımı ve Altındağ Örneği” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, tedavi olmak isteyen kişilerin belediyeye başvurduğunu, uzman ekiplerin yaptıkları görüşmelerden sonra tedaviye başlandığını ve bunun iki sene sürdüğünü anlattı. Tiryaki, 2014 yılında madde bağımlılığıyla mücadele çalışması başlattıklarını anımsatarak, bu tarihten itibaren her yıl yapılan başvuruların arttığını söyledi. Tedavi süresince söz konusu kişilere AMATEM ile iş birliği içinde, her iki ayda bir olmak üzere toplam 6 defa çip takıldığını, sosyologlar ve psikologlar eşliğinde tedavilerin gerçekleştirildiğini aktaran Tiryaki, tedavisi olumlu sonuçlanan kişilerin iş bulduklarını ve çalıştıklarını, bu kişilerden 17’sinin de Altındağ Belediyesi’nde istihdam edildiklerini anlattı.

ÖNEMLİ KISMI MUHAFAZAKAR AİLEDEN

Madde bağımlılığının, ülkenin en önemli problemlerinden biri olduğunu vurgulayan Tiryaki, ilçedeki madde bağımlılarının ailelerine ilişkin olarak da “Ailelerle ilgili bir suçlama değil, madde kullananların ailelerinin önemli bir kısmının muhafazakar aileler olduğunu görüyoruz. Onun için, yani ‘Muhafazakar ailelerde bu tür problemler olmaz’ gibi bir algının da kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Tiryaki, “Madde bağımlılığı sorunu, ülkenin önünde en az terör kadar önemli bir konu. Sadece büyük metropollerde değil, Anadolu’da küçük kasabalarda da bunlarla karşılaşıyoruz artık” şeklinde konuştu. Altındağ Belediyesi’nce komisyona sunulan raporda ise 2014 yılında başlatılan birinci dönem tedavi uygulamalarına katılan 75 kişiden 54’ünün maddeden arındığı, 21 kişinin ise çeşitli sebeplerden dolayı tedavisini tamamlayamadığı kaydedildi.

Madde bağımlılığı sorunu en az terör kadar önemli

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan başkanlığında toplandı

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Madde bağımlılığı sorunu en az terör kadar önemli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Mart 2018 tarihinde saat 17 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Madde bağımlılığı sorunu en az terör kadar önemli haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı