ANKARA HABERLERİ

Ligin sonunda korkutan tehdit

Özgür ŞAHİNER
15.05.2019 - 13:44Son Güncelleme :

Oyuncunun avukatı, ödeme takvimine uyulmadığı gerekçesi ile kulübe uyarı yazısı gönderirken, FIFA’nın puan silme cezasını hatırlattı. Kulüp yetkilileri, bu tür dosyalarda, belli bir sürecin işlediğini, olumsuz durum karşısında ceza çıksa bile bunun gelecek sezona kalacağını ileri sürdü.

Özgür ŞAHİNER

Ankaragücü’nde bitmeyen çilesi yeni bir tehlikenin kapıya dayanmasına yol açtı. 2010-2011 döneminde sarı-lacivertli ekibin formasını giyen Avusturyalı oyuncu Michael Klukowski’nin avukatının, oyuncunun ödenmeyen alacağı ile ilgili başlattığı girişim, camiayı endişelendirdi. Oyuncunun Avukatı, yaptıkları ödeme takvimine kulübün uymadığını gerekçe gösterip, Ankaragücü’ne uyarı yazısı gönderirken, yazının içinde, FIFA’nın eksi 6 puan silme cezasını hatırlattı. Kulüp yetkilileri, bu tür dosyalarda, belli bir sürecin işlediğini, olumsuz durum karşısında ceza çıksa bile bunun gelecek sezona kalacağını ileri sürdü.

30 MART’TA PARİS’TE GÖRÜŞME

Ankaragücü yetkilileri, futbolcu ile kendilerinden önceki dönemde yapılan sözleşmenin şartlarını kendilerinin yerine getirmek zorunda kaldıklarını hatırlattı. Ankaragücü yönetimi, Klukowski’nin FIFA’ya başvurmasının ardından, kendisi ve avukatı ile görüşmüş ve bir ödeme takvimi belirlemişti. Yapılan yeni ödeme planında, Ankaragücü’nün Birinci Lige ve Süper Lige çıkması durumundaki ödeme şartları, kalem kalem belirtilmişti. Sarı-lacivertlilerin bu süreçte, takım Süper Lige çıktıktan sonraki ödemeler konusunda, bu yılın Ocak ayından sonra aksaklık yaşadığı öğrenildi.

Ankaragücü yetkililerinin, 30 Mart 2019 tarihinde oyuncunun Avukatı ile Fransa’nın Başkenti Paris’te bir araya gelirken, oyuncunun alacağı olan 160 bin Euro için önce 22 Nisan, ardından da 6 Mayıs günleri için ödeme sözü verdiği ancak yaşanan ekonomik sıkıntı nedeni ile bunun gerçekleşemediği belirtildi.

FC BOCHUM KULÜBÜ ZORLAMADI

Ankaragücü, 7 yıllık süreçte FIFA’ya giden dosyaları çok büyük oranda temizlerken, sadece Stanislav Sestak’ın transferinden dolayı Alman kulübü Bochum ile Klukowski’nin alacaklarını sıfırlayamadı. Bu süreçte, Klukuwski’ye 500 bin Euro’nun üzerinde bir ödeme gerçekleştirildiği, Bochum kulübünün ise aksayan ödemeler konusunda, sözlü olarak şikayette bulunduğu ancak resmi bir girişim başlatmadığı ifade edildi.

FIFA’YA RESMİ BAŞVURU YOK

Klukowski’nin avukatının Ankaragücü kulübüne gönderdiği ihtarname gibi yazının ardından henüz FIFA’ya resmi başvuruyu yapmadığı öğrenildi. Kulüp yetkilileri, Klukowski ile yaptıkları sözleşmenin 3 aşamalı olduğunu, geçen sürede 500 bin Euro üzerinde ödeme yaptıklarını hatırlatıp, “Resmi başvuru yapıldıktan sonra en az 3 haftalık bir süreç var. FIFA bize sormak, savunmamızı almak ve süre vermek zorunda. Sonrasında ihtar yazısı gelmesi lazım. Biz, oyuncuya hiç ödeme yapmamış değiliz. FIFA, kulübün bu iyi niyetini de göz önünde bulunduracaktır. TFF ile konuşuldu ve gerekli tedbir alındı” ifadelerini kullandı.

BU DOSYA GEÇMİŞE DAYALI

Ankaragücü taraftarı, kısa süre önce Balıkesir Baltok kulübünün 6 puanın silinmesinin endişesini taşırken, iki dosya arasında fark olduğu ve kırmızı-beyazlıların, FIFA’dan gelen ihtara rağmen adım atmadığı için ceza ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. Sarı-lacivertli yöneticiler, Klukowski dosyasının geçmişe dayalı olduğunu hatırlatıp, “FIFA, yeni yapılan sözleşmelerde, oyuncunun alacağının ödenmemesi durumunda, ihtarı çekip, direk ceza verilmesinin yolunu açtı. Ancak, bu sözleşme 7 yıl önce yapıldı. Geçen sürede, Ankaragücü olarak verdiğimiz sözlerin yüzde 90’ını yerine getirdik. FIFA’ya başvuru olması halinde başlayacak süreç önemli. Bu sezonu etkileyecek bir ceza söz konusu olmaz. FIFA’nın bize vereceği sürede bir ödeme olmazsa, gelecek sezon eksi puan cezası gelebilir. Tüm bu sıkıntıları, gelirlerimiz temlik altında olduğu için yaşıyoruz” diye konuştular.

BEŞTEPE’DE HAREKETLİ SAATLER

Ankaragücü’nde, Sivasspor ile oynanacak önemli maç öncesi kritik gelişmeler yaşanıyor. Ricardo Faty’nin sözleşmesini tek taraflı fesih etmesi ile başlayan süreç, Başakşehir maçı sonrası da sürüyor.

Brice Djedje önceki gün sözleşmesini fesih edip takımdan ayrılırken, Pinto’nun da sözleşmesini tek taraflı fesih etme hakkı kazandığı öğrenildi. Pinto şu anda takımdan ayrılmazken, önümüzdeki günlerde yeni fesihlerin gelebileceği ifade edildi.

Bu arada eski yönetici Murat Ağcabağ ile birlikte eski basın sözcüsü Tuna Yılmaz’ın da kulüp üyeliğinden çıkarıldığı belirtildi.

Son antrenmana, Aydın Karabulut, Altay Bayındır, Hadi Sacko ve Oscar Scarione katılmadı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ligin sonunda korkutan tehdit hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2019 tarihinde saat 13 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ligin sonunda korkutan tehdit haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı