ANKARA HABERLERİ

Kuşlara kesinlikle ekmek vermeyin

Aykut KARADAĞ/AA
21.04.2019 - 15:32Son Güncelleme :

Yaban hayatı uzmanı ve kuş gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu, “Ekmek normalde hiçbir kuşa verilmez. O bizim büyük bir yanlışımız. Uzun vadede onlarda ciddi bir tehlike yaratıyor. Kesinlikle ekmek vermeyin” diye uyardı.

Aykut KARADAĞ/AA

Yoğurtcuoğlu, son günlerde yurt genelinde havaların soğuması sonucu özellikle Afrika’dan gelen ve Türkiye’yi göç etmek amacıyla kullanan birçok kuşun etkilendiğini söyledi. Söz konusu kuş türlerinin Türkiye’ye geldiği dönemin nisan ayına denk geldiğini belirten Yoğurtcuoğlu, bu dönemde gelen kuşların doğal besin kaynağının sinekler ve böcekler olduğunu ifade etti.

Hava sıcaklığının yurdun genelinde azalarak mevsim normallerinin altına düştüğü bu günlerde kuşların aç kaldığına dikkat çeken Yoğurtcuoğlu, şöyle konuştu:

GÜÇSÜZ DÜŞÜYORLAR

“Bu hayvanlar ülkemize sineklerin, böceklerin çıktığı zaman, nisan ayında geliyor. Soğuk havalar nedeniyle sinekler ve böcekler ortadan kayboluyor. Bu sebepten de milyonlarca kuş şu an beslenemediği için güçsüz ve halsiz düşüyor. Bir kuşu yerde güçsüz ve kıpırdamayan şekilde bulursanız ve yarası yoksa muhtemelen soğuktan dolayı güçsüz düşmüş, enerjisi bitmiş bir durumdadır. Önce böcekle mi besleniyor, tohumla mı besleniyor bunu anlamanız lazım. Ufak kuşlarda gagasına bakarak bunu anlayabilirsiniz. Eğer gagası inceyse böcekle beslenen kuştur, kalınsa genellikle tohumla beslenen kuşlardır.

BÜYÜK BİR YANLIŞ

“Ekmek normalde hiçbir kuşa verilmez. O bizim büyük bir yanlışımız. Uzun vadede onlarda ciddi bir tehlike yaratıyor. Kesinlikle ekmek vermeyin. Suyu kesinlikle burun deliklerine koymayın. Ağzının içinde dibe de sokmayın. Ufak bir şırıngayla gagasına koysanız suyu içerler. Onun dışında çok ufak parçalar halinde kıymayı ağzının içine koyup ufak bir çubuk yardımıyla veya kürdanın sivri kısmını keserek ağzına doğru ittirebilirsiniz. Bu ona geçici bir benzin sağlayacaktır.” 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kuşlara kesinlikle ekmek vermeyin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Nisan 2019 tarihinde saat 15 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuşlara kesinlikle ekmek vermeyin haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı