ANKARA HABERLERİ

Kurtboğazı ve Çubuk-2’de gerekenden fazla su var

Hürriyet Haber
21.02.2019 - 09:26Son Güncelleme :

ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı, baraj havzalarında incelemelerde bulundu.

Hürriyet Haber

Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk-2, Çamlıdere ve Elmadağ barajlarındaki toplam su rezervinin 469 milyon metreküpü geçtiğini belirten Kınacı, geçen yıl aynı tarihlerde barajlardaki su rezervinin 345 milyon metreküp olduğunu hatırlattı. Kurtboğazı Barajı’nın yüzde 74, Çubuk Barajı’nın su rezervinin yüzde 84 dolu olduğunu aktaran Kınacı özetle şunları kaydetti: “Bu oran oldukça yüksek bir orandır. Kurtboğazı ve Çubuk-2 barajlarını önceki yıllarla karşılaştıracak olursak mevsim itibarıyla olması gerekenden daha fazla su olduğunu söyleyebilirim. Eğer kısa sürede bu barajlarımızdaki suyu kullanmazsak gelecek sularla birlikte barajların dolarak taşması söz konusu olabilir.

ANKARA’DA SU TÜKETİMİ FAZLA

Barajlardaki suyun optimum verimli kullanılması için üniversitelerle yeni bir çalışma yapıyoruz. Bir barajda su taşıyor, diğer bir barajda ise su seviyesi düşüyor diyelim. Bu proje nereden ne kadar su alacağımızı bilmemizi sağlayacak. Bunu da Ankara’da ilk defa yapmış olacağız. Ankaralılar rahat olsunlar, bu sene Gerede’den gelecek suyla birlikte musluklardan yeterli miktarda ve kaliteli su akacak. Diğer şehirlerle karşılaştırıldığında kişi başına en fazla Ankaralılar su kullanıyor. Ankaralılardan da istediğim lütfen suyu israf etmeden tüketsinler. Suyumuzu sadece bugün için değil, gelecek yıllarda da ihtiyacımıza cevap verebilmesi için tasarruflu kullanalım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kurtboğazı ve Çubuk-2’de gerekenden fazla su var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2019 tarihinde saat 09 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurtboğazı ve Çubuk-2’de gerekenden fazla su var haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı