ANKARA HABERLERİ

Kore Savaşı’nı unutmadılar

AA
27.06.2018 - 09:36Son Güncelleme :

Türkiye Muharip Gaziler Derneği (TÜMGAZİDER) tarafından 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı’nın başladığı 25 Haziran 1950 tarihinin 68. yılı dolayısıyla Ankara’daki ‘Kore’de Savaşan Türkler Anıtı’nda anma töreni düzenlendi.

AA

Törene Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi, Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Wendy Jane Hinton, 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, TÜMGAZİDER Başkanı emekli Albay Şükrü Tandoğan, diplomatik görevliler ve askeri temsilciler katıldı. Temmuz 1953’te imzalanan ateşkese kadar Türkiye’nin Kore’ye toplam 21 bin 212 asker gönderdiğini söyleyen Büyükelçi Choi, Türk askerinin Kore’nin barış ve özgürlüğünü savunduğunu kaydetti. TÜMGAZİDER Başkanı Tandoğan da “Başkent Seul’un savunmasında da Kore Savaşı’nın sona ermesinde de Türk askeri büyük başarı sağlamıştır. Kore’de 890 Türk askeri şehit oldu. Fedakarlıkları Güney Kore’nin yeniden doğmasını sağlamıştır.” Tandoğan, Kore topraklarında kalan Türk şehitlerle ilgili olarak da “487 şehidimiz var. Gerekli DNA araştırmalarıyla Kore’deki şehitlerimize ulaşmayı diliyoruz” dedi. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kore Savaşı’nı unutmadılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Haziran 2018 tarihinde saat 09 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kore Savaşı’nı unutmadılar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı