ANKARA HABERLERİ

Köpekle seyahat kuralları

Hürriyet Haber
29.05.2018 - 14:36Son Güncelleme :

Yaz gelmek üzere. Tatil programlarının yapılmasıyla beraber seyahatlerinizde köpeklerinizin transportunu nasıl yapacağınız, birlikte ya da ayrı seyahat ederken nelere dikkat edeceğiniz merak konusudur ve oldukça önemlidir.

Köpekle seyahat kuralları
Hürriyet Haber

 Köpeklerin seyahate hazırlanması, seyahatin süresi, hangi vasıtayla yapılacağı, birlikte ya da ayrı mı seyahat edileceği ve de yurt içi ya da yurt içi seyahat olup olmamasına göre değişebilir.

Bütün bunları tek tek ele almak gerekirse:

Köpekle seyahat kuralları
ARABAYLA SEYAHAT:
Köpeğin arabayla seyahat etmeden en az altı saat önceden aç bırakılması ve seyahate başlamadan önce egzersizlerini yapıp tuvalet ihtiyaçlarını karşılamış olması önemlidir. Tok karna çıkılan seyahatler de kusma, huzursuzluk hatta mide dönmesi gibi hayati sıkıntılar yaşanabilir. Araçla seyahatte köpeğin güvenliğini sağlamak açısından arabanın içine yerleştirilmiş köpek taşıma kutuları ya da göğüs tasmalarına fikse edilmiş emniyet kemerli sistemlerin kullanılması dostunuzun konforu ve emniyeti için gereklidir. Özellikle sıcak havalarda yapılacak olan yolculuklarda üç-dört saatte bir verilecek olan molalar esnasındaki kısa gezintiler, az miktarda su ihtiyacının karşılanması, hem kan dolaşımının düzenlenmesi hem de su kaybının önlenmesini sağlayacaktır. Bu tip seyahatler öncesinde köpeğe yatıştırıcı ilaçların verilmesi oldukça tehlikeli olabilir. Yatıştırıcı ilaçların birçoğu solunum sistemi üzerine baskı oluşturup tehlike yaratabilir. Emniyet kemerine fikse edilerek seyahat edecek köpeklerin mutlaka arka koltukta muhafaza edilmeleri gerekir. Araba ya da yol tutmasına yatkın olan köpeklerin midelerini rahatlatmak ve kusmalarını engellemek açısından mide yatıştırıcı ilaçlardan veteriner hekime danışılarak kullanılabilir. Araba seyahatlerinde köpeğin rahatlaması için camın açılarak köpeğin kafasını tamamen dışarıya çıkartabilecek pozisyonda bırakılması kaza riskinin taşımasının yanı sıra köpeğin gözlerinin de rüzgarla birlikte toz ve alerjenlerle dolmasına ve enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle cam aralığına dikkat etmek gerekir.

UÇAKLA SEYAHAT: Uçakla yapılacak olan seyahatlerde köpeğin taşıma kabı içerisinde muhafaza edilmesi zorunludur. Bu bütün havayollarının ortak kuralıdır. Seyahat öncesinde uçuş bileti rezervasyonu yapılırken köpekle seyahat edileceği, taşıma kabı ölçüleri, köpeğin taşıma kabı içerisindeyken ağırlığının belirtilmesi zorunludur. Taşıma kabıyla birlikte 8 kg ağırlığın altındaki köpekler yolcu kabininde seyahat edebilmektedir. Bu ağırlığın üstündeki köpeklerin uçağın kargo kabininde seyahat etmesi gerekir. Dostunuzla birlikte havaalanına giderken aşı karnesini yanınıza almayı unutmayın; zira aşı karnesi ibraz edilmeyen köpeklerin uçuşu mümkün olmayacaktır. Ayrıca aşılarının eksiksiz yapılmış olması önemlidir. Uçuş öncesinde ya da esnasında köpeğe yatıştırıcı ilaçların verilmesi uygun değildir. Tıpkı arabayla seyahatte olduğu gibi köpeğin yolculuk öncesinde egzersize edilmiş olması ve en az 8 saat önceden aç bırakılmış olması önemlidir.

Köpekle seyahat kuralları
YURT DIŞI SEYAHAT
: Köpeğin yurt dışına çıkışının sağlanabilmesi belli prosedürlerin tamamlanmasıyla mümkün olabilmektedir. İster kara yolu ister hava yolu isterse de deniz yoluyla seyahat edilecek olsun, yurt dışına çıkış işlemlerinin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Yurt dışı çıkış işlemleri köpeğin nakledileceği ülkenin kurallarına göre değişiklik gösterse de genel anlamda yapılması gerekli olan işlemleri şöyle sıralayabiliriz:

Köpeğin aşı karnesinin eksiksiz olarak sunulması.

Aşı karnesinde gerekli olan bütün aşıların (özellikle kuduz aşısı) tam olarak yapılmış olması.

İç ve dış paraziter uygulamaların seyahatten en az 10 gün önce uygulanması ve karneye işlenmiş olması.

Köpeğe kimlik tanımlaması açısından önemli olan mikroçip uygulamasının yapılmış olması, aşı karnesinde ve evraklarında mikroçip numarasının belirtilmiş olması.

Köpeğin kuduz titre testinin çıkış yapacağı tarihten en az 3 ay önce yapılmış olması, bu test köpeğin veteriner hekim tarafından kanının alınması ve uygun koşullarda Ankara’da bulunan Etlik Araştırma Enstitüsü’ne gönderilmesiyle elde edilir.

Köpeğin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımadığı ve sağlıklı olduğuna dair raporun veteriner hekim tarafından hazırlanması ve antetli kağıda belgelendirilmesi.

Köpeğin çıkış yapacağı tarihten 10 gün önce Tarım Bakanlığı’nca verilen hologramlı transport kâğıdının edinilmesi.

Bütün bu evraklar hazırlanmış olsa bile, gideceğiniz ülkenin evcil hayvan kabul şartlarını öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır. Özellikle İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ada ülkelerinde çok sıkı karantina kurallarının geçerli olduğunu ve bu ülkelerin bütün evraklar tamamlanmış olsa bile karantina süresi dolmadan ülkeye evcil hayvan girişine izin vermediğini gözden kaçırmamak gerekir. Dostunuzla birlikte sorunsuz, mutlu ve rahat bir seyahat dilerim.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Köpekle seyahat kuralları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mayıs 2018 tarihinde saat 14 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köpekle seyahat kuralları haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı