ANKARA HABERLERİ

Kitaplarına 'Göz' olacak

Burcu ÇALIK/AA
15.03.2019 - 13:59Son Güncelleme :

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde okuyan görme engelli öğrenci Furkan Balcı, ders kitaplarını okuyabilmek için ihtiyaç duyduğu, yazıları kabartmalı Braille alfabesine dönüştüren cihaza hayırsever bir ailenin desteğiyle kavuştu.

Burcu ÇALIK/AA

İslami İlimler bölümü 1. sınıf öğrencisi Balcı’ya ulaşan ve isminin açıklanmasını istemeyen hayırsever aile, görme engelli üniversite öğrencisine yazıları kabartmalı Braille alfabesine dönüştüren cihazı temin etti. Piyasa değeri 15 bin lira civarındaki ‘Braille ekran’ olarak tanımlanan özel cihazına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Balcı, “Bana destek olan aile beni dersteyken aramış. Sonrasında ben onlara dönüş yaptığımda, ‘Biz sana yardımcı olmak isteriz’ dediler, çok mutlu oldum. Önce bir firmadan, vakıftan, şirketten aradıklarını düşünmüştüm ama sonrasında bireysel olarak yardımcı olacaklarını öğrendim. Onlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

DEVLET DESTEKLEMELİ

Cihazı birkaç gündür kullandığını ve kitaplarını kendi okuyabildiği için derslerini çok daha iyi anladığını vurgulayan Furkan Balcı, “Ders kaynaklarımı cihazla okuyabiliyorum ve daha iyi anlama açısından benim için çok faydalı oldu. Ders başarımı da olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Üniversitede okuyan görme engelli öğrenciler için de bu cihazların dağıtımı konusunda devletten destek bekliyoruz. Sosyal sorumluluk projeleri olarak firmaların, vakıfların, şirketlerin bu konuya biraz eğilim göstermelerini, engellilerin eğitimlerine destek olmalarını talep ediyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kitaplarına 'Göz' olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mart 2019 tarihinde saat 13 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kitaplarına 'Göz' olacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı