ANKARA HABERLERİ

Kendimize has projeler üretmeliyiz

Enes UĞUR-Doğa TERZİ
09.07.2018 - 16:00Son Güncelleme :

Pasific Medya Zirvesi kapmasında konuşmacı olan Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer, Türk sinemacıların aidiyet problemi yaşadığını belirtti.

Enes UĞUR-Doğa TERZİ

Suat Köçer, sinema öğrencileriyle Türk sineması ve yerel film festivalleri hakkında konferans gerçekleştirdi. Türk sinemacıların aidiyet problemi yaşadığını belirten Koçer, “Bizim kendimize has, bu ülkeye has, bu topraklara has projeler üretmemiz ve bunları dünyaya anlatmamız lazım. Çünkü herkes birbirine benziyor. İlk önce yerliliğin ne olduğunu konuşmamız lazım” dedi.

Türkiye’de film festivalleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Köçer, şunları söyledi:

FESTİVALLER VERİMLİ ORTAMLARDIR

“Ben festivallerin sadece filmlerin buluştuğu bir yer olduğunu düşünmüyorum. Aynı zamanda farklı fikirler, farklı duruşlar ve hayat tarzlarının bir araya geldiği, verimli ortamlar olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de festivalleri yöneten arkadaşlarımızın bu çeşitliliği gözetmeleri lazım.”

ANADOLU’DA KIPIRDANMA VAR

Sinema sektörünün ana kalbi İstanbul olarak bilinmekte fakat artık düzenlenen festivaller ve kısa metrajlı yapımların Türkiye’nin birçok kentinde yoğunlaşmasıyla, Türk sinemacılığı kendini geliştirme ve tanıtma fırsatı yakalıyor.“Sinema sektörü İstanbul olmadan yaşayamayan bir sektör, son yıllarda biraz biraz Anadolu’nun bazı şehirlerinde kıpırdanmalar var ve bu da mutluluk verici.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kendimize has projeler üretmeliyiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2018 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kendimize has projeler üretmeliyiz haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Temmuz 2018, Salı
 • İmsak
  03:30
 • Guneş
  05:22
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:10
Sayfa Başı