ANKARA HABERLERİ

İdrar kaçırmaya “teknolojik” müdahale

Hürriyet Haber
18.02.2019 - 10:07Son Güncelleme :

Türkiye’de neredeyse her üç kadından birinin idrar kaçırma problemiyle karşı karşıya kaldığını belirten Medicana Hastanesi Fizyoterapi Uzmanı Yasemin Irkilata, cerrahi operasyonlardan önce fizyoterapi yöntemleriyle bu sorunların çözülebildiğini söyledi.

Hürriyet Haber

Kadınların genç yaşlarda da idrar kaçırma problemi yaşayabildiğini ve sorunun temelinde fizyolojik ve psikolojik olmak üzere birçok problemin yattığını belirten Irkilata,  “İdrar kaçırma, kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülüyor” dedi. İdrar kaçırma probleminin yaşam kalitesini bozduğunu ve kişilerde kendine güven sorununa da neden olduğuna dikkat çeken Irkilata,  şunları söyledi: “İdrar kaçırma aynı zamanda fiziksel aktivite de kısıtlamalara da neden oluyor. Bu konuda Türkiye’deki en büyük sıkıntı ise, tedavi almaya karşı duyulan önyargı. Geçmiş yıllarda bu konuda yaygın tedaviler olmamakla birlikte günümüz teknolojik gelişmeleri bu sorunun daha kolay üstesinden gelinmesini sağlıyor. İdrar kaçırmada cerrahi müdahale, hiçbir çare kalmamışsa düşünülmeli, hastalık ilerlemeden fizyoterapi yöntemlerine başvurulmalıdır. Özellikle idrar tutmaya yarayan kasların güçlendirilmesiyle çoğu zaman ameliyata gerek kalmadan bu sorun çözülebiliyor.” Son yıllarda Türkiye’de uygulanan yeni yöntemlerden biri olan “Biofeedback” yöntemine de dikkat çeken Irkilata, “Bu yöntemle, idrar tutmaya yarayan kaslara uyguladığımız eğitim, bu kasların tekrar fonksiyon kazanmasını sağlamakta ve idrar kaçırmayı engellemekteyiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İdrar kaçırmaya “teknolojik” müdahale haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı