ANKARA HABERLERİ

Hurda araç kabulü devam ediyor

Hürriyet Haber
19.04.2019 - 09:15Son Güncelleme :

Çevre kirliliği başta olmak üzere, eski teknoloji ile üretilmiş ve trafik akışının yavaşlamasına sebebiyet veren, yakıt tasarrufu gibi birçok konuda dezavantajı bulunan eski ve hurda araçlar toplanmaya devam ediliyor.

Hürriyet Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski araçları trafikten çekme çalışmalarını sürdürüyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi Tebliği’nde belirtilen esaslar çerçevesinde Büyükşehir tarafından 27 Temmuz 2017’den beri bugüne kadar Etimesgut Hurda Toplama Merkezi’nde bin 417 hurda araç bedelsiz olarak toplandı. Belediye, teslim aldığı araçları geri dönüşüm için Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na gönderiyor. 1998 model ve 16 yaş arası araçlarını teslim eden mükellefler, yeni araç alımlarında ÖTV indirimden, 1997 model ve daha eski araçlarını teslim edenler ise hem ÖTV indirimi hem de vergi affından faydalanıyor.

ÖNCE NOTERE MÜRACAAT

Fiziki bütünlüğünü koruyan hurda aracı Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz teslim etmek isteyen vatandaşlar önce notere müracaat ediyor.

Vatandaşlar ilgili kanun maddeleri hükmünden yaralanabileceklerine dair belge, kimlik ve ruhsat tescil fotokopisi ile daha sonra Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı bankodan işlemlerini gerçekleştiriyor. Randevu alan araç sahipleri; Etimesgut’taki Araç Toplama Merkezi’ne hurda araçlarını taşıt teslim tutanağı karşılında teslim ediyor.

VASİLER VEKALETNAME İLE İŞLEM YAPABİLİYOR

Ruhsat sahibi yerine teslim edecek kişi ya da kurum, noter onaylı vekâletname ile işlemlerini gerçekleştirirken, hurda araç şirket aracı ise şirketin aracı teslim etme konusunda yetkili personeli, imza sirküsü (ıslak imzalı), ticari sicil gazetesi, vergi levhası ile başvuru yapabiliyor. Ruhsat sahibi vefat etmiş ise veraset ilamı ile araçta kimler hak sahibiyse ya da vasiler, noter onaylı vekâletname ile işlemlerini tamamlıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hurda araç kabulü devam ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2019 tarihinde saat 09 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hurda araç kabulü devam ediyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı