ANKARA HABERLERİ

Hiç yere inmeyen Ebabil bahçeye düştü

Eylül ÇİFTCİ
29.06.2018 - 14:46Son Güncelleme :

Çankaya’da bir evin bahçesine düşen Ebabil kuşu, duyarlı bir vatandaşın çabaları sonrası veterinerde geçen iki günün ardından doğaya salındı.

Eylül ÇİFTCİ

Çankaya’da, 25 Haziran gecesi Tuna Kadıoğlu’nun evinin bahçesine bir Ebabil kuşu düştü. Hayvansever Kadıoğlu, uçamadığını fark ettiği kuşu veterinere götürdü. Kuşu tedavi eden ve iki gün içinde yeniden uçmasını sağlayan Veteriner Hekim Burak Yeşilkaya, Ebabil kuşlarını diğer kuş türlerinden ayıran en belirgin özelliğin yere tam basamamaları olduğunu belirterek şunları söyledi:

Hiç yere inmeyen Ebabil bahçeye düştü

DEPRESYONA GİRİYOR

“Dik durmalarını engelleyen ayak yapıları ve kısa bacaklı oluşları, kuşların yere indikten sonra kendi çabalarıyla tekrar uçabilmelerini zorlaştırıyor. Genelde üreme dönemlerinde ve bünyeleri susuz kaldığı zamanlarda yeryüzüne iniyor, uzun süre uçamadıklarında ise depresyona giriyorlar.

UÇARKEN BESLENİYORLAR

Halk arasında bir inanışa göre, yerde görüldüğünde bir yıl sıkıntı çekilmeyeceğine inanılan Ebabil kuşunun bazı özellikleri şöyle:

* Ortalama ömürleri 20-25 yıldır.

* Ayak yapıları dolayısıyla yere basamazlar.

* Uçmadıkları zamanlarda bir yere tutunarak sabit durabilirler.

* Uyku ve beslenme ihtiyaçlarını gökyüzünde karşılarlar.

* Uçarken kanatlarını kapatmazlar.

* Yuvalarını özellikle şehirlerin yüksek binalarında görmek mümkündür.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hiç yere inmeyen Ebabil bahçeye düştü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Haziran 2018 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hiç yere inmeyen Ebabil bahçeye düştü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı