ANKARA HABERLERİ

Her 100 çocuktan üçünü tehdit ediyor

Meltem ÖZGENÇ
04.06.2018 - 14:31Son Güncelleme :

Skolyoz (omurga eğriliği) genellikle ergenlik döneminin hemen öncesinde kendini gösteriyor. Her 100 çocuktan üçü için tehdit oluşturan skolyoz, en çok kız çocuklarını etkiliyor.

Meltem ÖZGENÇ

Skolyoz, çocukluk çağının en sık görülen problemlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bazı kas, sinir ya da bağ dokusu hastalıklarına bağlı olarak sonradan gelişebildiği gibi omurgadaki gelişim hataları nedeniyle doğumla birlikte de ortaya çıkabiliyor. Skolyozun ilerlemesi; günlük aktivitelerin kısıtlanmasından psikolojik sorunlara hatta kalp ve akciğerde kalıcı hasara kadar daha ciddi sonuçlara neden olabiliyor.

ÜÇ ÖNEMLİ BELİRTİ

Çocuklarda skolyoza işaret eden gözle de görülebilen üç önemli belirti bulunuyor:

* Çocuğunuza önden baktığınızda omuzlar arasındaki dengesizlik ve bir omuzun diğerinden daha yüksek olması.

* Bel oyuğunun bir tarafının içe, diğer tarafının dışa doğru çıkık olması.

* Çocuğun sırtına arkadan bakarak yere paralel hale gelinceye kadar öne eğildiğinde sırtında ‘hörgüç’ olarak tanımlanan çıkıntının görülmesi.

Bununla birlikte, gövdenin bacaklara göre orantısız kısa olması, denge bozuklukları, kalçanın birinin diğerine göre daha belirgin görünmesi, kürek kemiklerinden birinin diğerine göre daha çıkık olması gibi belirtiler de gözlenebiliyor.

SIK ARALIKLARLA GÖZLEM VE MUAYENE

Skolyoz belirtilerinin omurgadaki eğriliğin şiddetine göre değiştiğini aktaran Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Skolyoz ebeveynler tarafından sık aralıklarla yapılacak gözlem ve muayene ile erken yakalanabilir. Eğrilik, 20-40 dereceye ulaşması durumunda daha kolay fark ediliyor” dedi. Alanay şunları söyledi:

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Her 100 çocuktan üçünü tehdit ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Haziran 2018 tarihinde saat 14 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Her 100 çocuktan üçünü tehdit ediyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:55
 • Guneş
  05:38
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:48
Sayfa Başı