ANKARA HABERLERİ

Hemşireler annesi hastane evi oldu

Fırat TAŞDEMİR/AA
04.08.2019 - 10:02 |Son Güncelleme :

Türkiye-Suriye sınırında, 14 ay önce terk edilmiş halde bulunan ve doğuştan sağlık sorunları olan 17 aylık bebeğe, Ankara’daki bir hastanenin çalışanları bakıyor. Bebeğe oyuncaklar alan hemşireler, ona uyku esnasında masal okuyor.

Fırat TAŞDEMİR/AA

Suriye sınırında terk edilmiş halde bulunan ve doğuştan sağlık sorunları olan 17 aylık kimsesiz kız bebeğe, tedavi için getirildiği Ankara'daki özel hastanenin sağlık çalışanları sahip çıktı. Türkiye-Suriye sınırında, 14 ay önce, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) üyeleri tarafından bulunan ve önce Hatay'daki bir hastaneye götürülen bebeğin, doğuştan yemek borusu rahatsızlığı olduğu belirlendi. Yemek borusu ile midesi arasında bağlantı olmadığı teşhis edilen bebek, sağlıklı beslenemediği için Hatay'da ameliyat edildi. 3 aylık Suriyeli bebek bu süreçte karnından beslenmeye başladı ve kapsamlı tedavi için Ankara'daki özel bir hastaneye getirildi. Tedavi altına alınan kimsesiz bebek, yemek borusu ve midesi arasındaki bağlantının sağlanabilmesi için bir dizi ameliyat geçirdi. Ancak bu süreçte bebeğin ailesinden hiç kimse yanında yoktu. Türkiye'de yaşayan amcası ise 9 çocuğu olduğu için yeğenine bakamayacağını söyledi. Tedavisini yapan hastane ekibi, bebeğin ailesine ulaşmaya çalışsa da kimseyi bulamayınca zamanla onun ailesi oldu.

AİLEMİZİN ÜYESİ GİBİ

Çocuk yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşire Serap Yeni, bebeğin bakımını ekipteki diğer arkadaşlarıyla üstlendiklerini belirtti. Yaklaşık 14 aydır vakit geçirdikleri bebekle aralarında sıcak bir bağ oluştuğunu ifade eden Yeni, "Çocukların sevgiyle iyileşmesi ve büyümesi gerektiği için bütün sevgimizi ona verdik. Ünitemizin hem maskotu hem de ailemizin bir üyesi gibi oldu" dedi. Çocukların sevgiye ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Yeni, "Bu süreçte bizimle birlikte olduğu için annelik bağını kurdu. Her ne kadar biz hemşire olsak da tıbbi açıdan destek olsak da uzun süreli birlikte olduğumuz çocuklarla bağ kuruyoruz. Çocuk tanımadığı bir ortamda mutsuz oluyor. Tanımadığı insanlara baktığı zaman o mutsuzluğu gözlerinde anlayabiliyoruz. Tanıdığı insanlara daha farklı davranıyor, mutlu oluyor ve gülümsüyor" diye konuştu. Bebeğin hastane ortamından uzaklaşmasının sağlığını olumlu etkileyeceğini belirten Yeni, şunları söyledi: "Ona oyuncaklar aldık. Uyku esnasında masal okuyoruz. Bayramda elbise alacağız. İleri aşamada koruyucu bir ailenin olması, onun için hem tıbbi hem de manevi açıdan destek olacak. Ekip arkadaşlarımın da çok emeği var. Biz sadece hemşirelik bakımıyla değil, anne şefkatiyle yaklaştık.”

GENEL DURUMU İYİYE GİDİYOR

Hastanenin Başhekimi ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ertan Aydın, bebeğin genel durumunun iyiye gittiğini ifade ederek, "Hastamızı yakında taburcu etmeyi düşünüyoruz. Bakıcı bir ailenin yanında ev tipi bir ventilatörle normal yaşantısını devam ettirilecek bir düzeye geldi" dedi. Doktor Aydın, bebeğin bir süre daha solunum için makineye bağlı olması gerektiğini belirterek, "Birkaç ay içinde hastanın tamamen makineden kurtulup normal yaşamına kavuşmasını ümit ediyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hemşireler annesi hastane evi oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hemşireler annesi hastane evi oldu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Kasım 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:00
 • Güneş
  07:27
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:40
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı