ANKARA HABERLERİ

Hayvanlar için tasarladılar

Sevgi Ceren GÖKKOYUN/AA
22.06.2019 - 10:36Son Güncelleme :

Gazi Üniversitesi öğrencileri, sokak hayvanları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, hayvanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik farklı fonksiyonel özelliklere sahip ürünler tasarladı.

Sevgi Ceren GÖKKOYUN/AA

Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2. sınıf öğrencileri, Ürün Tasarımı dersinde, sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik projeler geliştirdi. "Sizlerin vicdanı, onları yuvası" sloganıyla yola çıkan öğrenciler, Ankara'da belirledikleri hayvan barınaklarında gözlemler yaparak, hayvanların ihtiyaçlarını analiz etti. Hayvanlar için, farklı fonksiyonel özelliklere sahip kulübe, mama yeri, dinlenme ve gölgelenme alanları öğrenciler tarafından tasarlandı. Projelerin tasarım aşamasında, ürünlerin mevsim şartlarına uygun, dayanıklı ve fonksiyonel olması gibi çeşitli kriterlerin sağlanmasına özen gösterilirken, geliştirilen ürünler Hayvan Kurtarma Derneği Rehabilitasyon Merkezi'nde konumlandırıldı. Çeşitli fiziksel engellere sahip hayvanların da bulunduğu merkezde, öğrenciler projelerini tasarlarken bu hayvanların özel ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurdu. 

HERKÜL’E GÖĞÜS DESTEĞİ

Öğrencilerden İzgi Kemiksizoğlu, projelerini, ateşli silahla yaralanma sonucu iki ön bacağı ampute edilmiş Herkül isimli köpeğin ve ona benzer ihtiyaçları bulunan hayvanların kullanması için geliştirdiklerini belirtti. Ekip olarak Herkül’ün hareketlerini gözlemlediklerini ifade eden Kemiksizoğlu, "Herkül, iki bacağı olmadığı için kolay yoruluyor ve dinlenme şansı olmuyor. Bu yüzden gölgelenebileceği alanın yanı sıra göğüs desteği de yaptık. Arka ayaklarının üstünde ortalama köpek boyutundan daha büyük olduğu için de kulübesinin kapısını yüksek tasarladık" dedi. Furkan Arca da tasarımların, hayvanlara hareket özgürlüğü sağlaması, kolay temizlenmesi, yalıtımı, kolay kurulum ve seri üretime yönelik olması, farklı hava şartlarına uygunluğu, hafifliği, dayanıklılığı ve düşük maliyeti gibi değişik özelliklerinin öne çıktığını kaydetti.

Sokak hayvanları hakkında bir bilinç oluşturulması gerektiğine değinen Arca, köpeklerden korkan öğrencilerin dahi proje sonunda korkularını yenerek, onlarla oynayabildiğini anlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hayvanlar için tasarladılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Haziran 2019 tarihinde saat 10 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayvanlar için tasarladılar haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Temmuz 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:23
 • Güneş
  05:17
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:14
Sayfa Başı