ANKARA HABERLERİ

Harem 20 yıldır kapalı gişe

Hürriyet Haber
21.02.2019 - 09:38Son Güncelleme :

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nce sahnelenen ve bale ile klasik Türk müziğini buluşturan ‘Harem’, 20 yıldır kapalı gişe oynayarak en uzun süre sahnelenen ilk Türk balesi olma unvanı aldı.

Hürriyet Haber

Harem balesinin koreografı ve rejisörü Merih Çimenciler, eseri Osmanlı’nın 700. yılı sebebiyle klasik Türk müziği üzerine iki perdelik olarak tasarladığını söyledi. Çimenciler, yaklaşık 20 yıldır Devlet Opera ve Balesi’nin Türkiye’de kapalı gişe oynayan eserlerinden Harem balesinin, ney, kanun, bendir, kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk bale eseri olma özelliğini bulunduğunu dile getirdi. Osmanlı’yı, Harem’i, cariyelerin ve sultanların nasıl yaşadığını çok merak ettiği için araştırmalar yaptığını belirten Çimenciler, “Okudum, alanın uzmanlarıyla çalıştım. 1998’de bu şekilde yazdım” dedi.

TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDİYOR

Çimenciler, EXPO 2010’da Şangay’da da sahne aldıklarını belirterek, “EXPO 2010’da Çinliler ayakta alkışladı. Bu gerçekten büyük gururdu bizim için. 2014’de Aşkabat’ta Türkiye’yi temsil ettik” diye konuştu. ABD’deki kadın kuruluşları ve vakıflardan Harem’in sahnelenmesi için davet aldıklarını söyleyen koreograf, farklı yeni projelerde yer almaları için teklif geldiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Harem 20 yıldır kapalı gişe hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2019 tarihinde saat 09 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Harem 20 yıldır kapalı gişe haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı