ANKARA HABERLERİ

Güvenlik önlemi atıl kaldı

Sedat CENİKLİ
18.05.2019 - 09:24Son Güncelleme :

Metro istasyonları girişlerine yaklaşık iki yıl önce yerleştirilen x-ray cihazları ve dedektörler, 3 başkan görmelerine rağmen henüz faaliyete geçmedi. Cihazların atıl hale gelmesinden şikâyetçi Ankaralılar, “Madem kullanılmayacaktı neden yerleştirildi? Ne olacak bu x-ray’ler?” diye sordu.

Sedat CENİKLİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017’nin ağustos ayında güvenlik tedbirleri kapsamında yolcuların üst ve çanta araması için metro istasyonu girişlerine 130 x-ray cihazı ve 400 metal kapı dedektörü yerleştirildi. Faaliyete geçmeyen cihazlar atıl kaldı ve üst aramaları da önceki yıllarda olduğu gibi güvenlik görevlilerince el dedektörleriyle yapılmaya devam etti. 

‘AÇILACAK’ DENMİŞTİ

Bu süreçte cihazların atıl kalması vatandaşların tepkisine neden olunca Büyükşehir Belediyesi 2018’in mayıs ayında, “BUGSAŞ personel istihdamında geçiş döneminde olduğumuz için çalışmalarımız devam ediyor. En kısa sürede x-ray cihazları hizmete açılacaktır. Cihazlar yolcularımızın daha güvenli yolculuk yapmaları için kurulmuş olup kaldırılması ya da atıl hale getirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir” açıklamasında bulundu. Belediyenin açıklamasının üzerinden de bir yıl geçti ancak metal kapı dedektörleri ve x-ray cihazları hâlâ kullanıma açılmadı.

HARCANAN PARAYA YAZIK

Bazı istasyonlarda cihazlar merdivenlerin önünde bulunduğu için etrafları şeritlerle çevrildi. Yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen cihazların hiç kullanılmaması ve atıl bırakılması vatandaşların da şikâyet konusu haline geldi. Ankaralılar, “Madem kullanılmayacaktı neden yerleştirildi? Ne zaman çalışacaklar, ne olacak bu x-ray’ler? Göstermelik güvenlik önlemi gibi duruyor. Harcanan paraya yazık” ifadelerini kullandı.

21 AYDIR KULLANILMIYOR

Hürriyet Ankara, Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek döneminde kurulan cihazlar ile yapılacak uygulamayı 26 Ağustos 2017 tarihli ‘Güvenlikte yeni dönem’ manşetiyle duyurdu. Gökçek’ten sonra göreve gelen Mustafa Tuna döneminde de kullanıma açılmayan cihazlarla ilgili vatandaşların şikâyetleri ise Hürriyet Ankara’nın 18 Mayıs 2018 tarihli ‘Ne olacak bu x-ray’ler’ manşetinde yer aldı. Atıl cihazlar yeni başkan Mansur Yavaş döneminde de henüz faaliyete geçmedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Güvenlik önlemi atıl kaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mayıs 2019 tarihinde saat 09 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güvenlik önlemi atıl kaldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı