ANKARA HABERLERİ

Gözetleme kulesinde 7 gün 24 saat

Ömer ÇETİN- Cem GEÇİM/İHA
24.08.2019 - 14:27Son Güncelleme :

Ankara'nın akciğeri olan Beynam Ormanı, 24 saat boyunca yangın gözetleme kulelerinde görev yapan personel tarafından korunuyor.

Ömer ÇETİN- Cem GEÇİM/İHA

Ankara'ya 50 kilometre uzaklıkta olan, bin 600 hektar alana sahip Beynam Ormanı’nın zirvesine konuşlandırılan kulede, işçiler 7 gün 24 saat görev yapıyor. Ankara Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde 7 adet gözetleme kulesi yer alıyor. Gözetleme personeli, bazı dönemlerde günlerce ailelerinden uzakta kalarak, bulundukları bölgede yaşayan insanların oksijen deposu ormanları koruyor. Oluşabilecek yangınlara karşı her an tetikte bekleyen gözetleme personeli, yangın esnasında birimlerin yönlendirilmesinde de önemli rol oynuyor. Şüpheli bir dumanı hemen yangın söndürme birimlerine bildiren ekipler, olası bir yangının daha da büyümesinin önüne geçiyor.

Gözetleme kulesinde 7 gün 24 saat

YÜZDE 95’İ İNSAN KAYNAKLI

Yangınların yüzde 95’inin insan kaynaklı olduğunu belirten Ankara Orman İşletme Müdürü Mehmet Üstünyer, şunları söyledi: “Vatandaşımız gelip dinlensin, piknik yapsın ama lütfen giderken arkalarına bir baksınlar. Mangal ateşi bırakmasınlar. Yangın durumunda ALO 177 hattını arasınlar. İnsanlar hatalarından dolayı çıkan yangında kaçmasın. Hemen bizi arayarak yangının konumunu söylesinler.”

13 YILDIR GÖREV YAPIYOR

Ankara Orman İşletme Müdürlüğü çalışanı Oktay Bilgin, 13 yıldır yangın gözetleme kulesinde görev yaptığını belirterek, “Burası bizim evimiz, iş yerimiz, her şeyimiz. Ormanları ve doğayı korumak onur verici” dedi. Göreve başlamadan önce 6 ay eğitim aldıklarını ifade eden Bilgin, şunları söyledi: “Herhangi bir yerde duman gördüğüm zaman, anons ile ekip binamızda bulunan ilk müdahale aracını yönlendiriyorum. Daha sonra İşletme ve Bölge Müdürlüğümüzde bulunan Yangın Hareket Merkezi’ne telsiz yoluyla bilgi aktarıyorum. Yangın daha da büyürse arazözlerimiz çıkıyor. Özellikle hafta sonları piknik yapmak için insanlar geliyor. Bizler de yoğun şekilde ilk müdahale araçlarımızla devriye gezerek insanlara uyarıda bulunuyoruz. Akşam tekrar piknik alanlarına gidip etrafı kontrol ediyoruz.” 

Gözetleme kulesinde 7 gün 24 saat

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gözetleme kulesinde 7 gün 24 saat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2019 tarihinde saat 14 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gözetleme kulesinde 7 gün 24 saat haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Eylül 2019, Pazar
 • İmsak
  05:05
 • Güneş
  06:29
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:13
Sayfa Başı