ANKARA HABERLERİ

Festival 30’uncu kez 'Merhaba' dedi

Haşim KILIÇ
19.04.2019 - 14:53Son Güncelleme :

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, MEB Şura Salonu’nda gerçekleşen açılış töreniyle başladı. Gecede Kadir İnanır, Gülse Birsel ve yazar Nazlı Eray’a onur ödülleri verildi.

Haşim KILIÇ

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından, bu yıl 30.’su düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, açılış töreniyle başladı. MEB Şura’da gerçekleşen törene; TBMM Başkanvekili Levent Gök, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanı sıra sinema dünyasından isimler katıldı. Oyuncu Şenay Gürler ve Ünsal Ünlü’nün sunuculuğunu yaptığı törende, ‘Aziz Nesin Emek Ödülü’ sanatçı Kadir İnanır’a, ‘Sanat Çınarı Ödülü’ yazar Nazlı Eray’a, ‘Kitle İletişim Ödülü’ de Gülse Birsel’e verildi. İnanır, ödülünü Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol, Eray da Yönetmen Vecdi Sayar’ın elinden aldı. Gülse Birsel ise dizi çekimleri nedeniyle törene katılamadı. 

DEMOKRASİ İÇİN AYDIN İNSANLARA İHTİYAÇ VAR

Usta sanatçı Kadir İnanır, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, yazar Aziz Nesin ile ilgili hatıralarını anlattı. Demokratik bir ülkede yaşanılması için düşünen, konuşan, cesur ve aydın insanlara ihtiyaç olduğunu ifade eden İnanır, şunları söyledi: “Aziz Nesin böyle bir aydındı. Böyle güzel bir insandı. Keşke tanısaydınız. İnanamazdınız. Cimriye çıkmıştı adı. Asla cimri değildi çünkü biriktirdiği bütün paraları kimsesiz ve yoksul çocukların eğitimi için bir vakfa gönderiyordu. Kendisi de şimdi orada yatıyor zaten ama capcanlı, içinde, gönlümüzde.”

Konuşmaların ardından Moğollar grubu konser verdi. Grup, film müzikleriyle dinleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. 28 Nisan’a kadar sürecek festivalde, 120 film izleyiciyle buluşacak, yarışma bölümünde ise 11 film yer alacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Festival 30’uncu kez 'Merhaba' dedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2019 tarihinde saat 14 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Festival 30’uncu kez 'Merhaba' dedi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı