ANKARA HABERLERİ

Farklı kültürlerin buluşma mekanı

Merve YILDIZALP/Muhammed TORUNTAY/AA
10.08.2018 - 15:34Son Güncelleme :

Hacı Bayram-ı Veli Camisi ve çevresindeki farklı kültürlere ve dönemlere ait eserler, Ankara'nın en önemli kültür hazineleri olarak yerli-yabancı misafirlerini ağırlıyor.

Merve YILDIZALP/Muhammed TORUNTAY/AA

Anadolu'nun önde gelen mutasavvıflarından Hacı Bayram-ı Veli'nin ismini taşıyan cami ve türbesi ile Roma döneminden kalan ender eserlerden biri olan Augustus Tapınağı, Başkent’in en önemli kültür hazineleri olarak öne çıkıyor. Hacı Bayram-ı Veli Cami ve çevresinin farklı kültürler ile dönemlere ait barındırdığı katmanlardan Roma dönemine ait Augustus Tapınağı, Hacı Bayram Cami ve Türbesi'nin birlikteliği bu alanın çok kültürlü evrensel değerinin somut kanıtı olarak gösteriliyor.

TAŞ KAİDELİ TUĞLA DUVARLI

Asıl adı Numan-bin Koyunluca Ahmed olan Hacı Bayram-ı Veli 1352 yılında bugünkü adı Solfasol olan Ankara'nın Zülfazıl köyünde doğdu. Anadolu’nun manevi çehresinin şekillenmesinde emeği geçen Hacı Bayram-ı Veli, 1429 tarihinde vefat etti ve kendi adı ile anılan caminin avlusundaki türbesine defnedildi. Ankara'nın sembol yapılarından Hacı Bayram-ı Veli Cami, Ogüst Meydanı'nda Antik Augustus mabedinin yanında yapıldı. Taş kaideli, tuğla duvarlı, kiremit çatılı bir yapısı bulunan cami, ilavelerle genişletildi. Hacı Bayram-ı Veli ve kendisinden sonra gelen şeyhlerden sekiz kişinin defnedildiği türbe, caminin mihrap duvarına bitişik olarak bulunuyor.

İMPARATORUN VASİYETİNİ DUVARLARDA

Caminin bitişiğindeki Roma döneminin önemli yapıtlarından biri olan Augustus Tapınağı, milattan önce 25-20 yılları arasında Galatlar tarafından inşa edildi. Augustus'un 57 yıllık imparatorluğu döneminde yaptığı icraatları ve vasiyetini ölmeden önce Vesta rahibelerine vermesinin ardından tapınağın sağ ve sol duvarında bulunan kısımlarına bu vasiyetnamedeki yazılar yunan ve latince olarak yazıldı. 15. yüzyılda Selçuklular Ankara'yı aldıktan sonra tapınağın yapısı korunarak yan tarafa Hacı Bayram-ı Veli Camisi inşa edildi. Tapınak, Augustus'un vasiyetnamesini duvarlarında taşıması nedeniyle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Farklı kültürlerin buluşma mekanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2018 tarihinde saat 15 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Farklı kültürlerin buluşma mekanı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ağustos 2018, Salı
 • İmsak
  04:17
 • Guneş
  05:52
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı