ANKARA HABERLERİ

Fabrika işçilerinin trajikomik hikâyesi

Haşim KILIÇ
11.01.2019 - 14:55Son Güncelleme :

Geçtiğimiz yıl açılan, Ankara tiyatro ve sahne performansları hayatına yeni bir soluk getiren Sahne 367, üçüncü oyunu ‘Japon Kuklası’nı Ankaralı sanatseverlerle buluşturdu. Bir fabrikada geçen oyunda, işçi ve patron ilişkisi mizahi bir dille anlatılıyor.

Haşim KILIÇ

İtalyan oyun yazarı Dario Fo’nun kaleme aldığı ‘Japon Kuklası’, Türk tiyatrosunun sıra dışı yönetmenlerinden İlham Yazar rejisiyle sahneye kondu. Sezon boyunca Sahne 367’de izleyici ile buluşacak oyunda fabrikada çalışan işçilerin çalışma koşulları ve patron-işçi ilişkisi anlatılıyor. Tel örgülerle çevrili bir sahnede oynanan oyun, genç oyuncuların başarısı ve Yazar’ın yine zeka pırıltılarıyla dolu rejisiyle büyük beğeni kazandı. İlham Yazar oyunla ilgili şu bilgileri paylaştı:

BİLKENTLİ ÖĞRENCİLER OYNUYOR

Oyunda Bilkent Üniversitesi tiyatro bölümü öğrencileri yer alıyor. Oyun, İtalya’da bir fabrikada geçen gerçek bir hikâyedir. Ezen ezilen, sömüren ve sömürülen hikayesi. Temel olarak kapitalizm, işçi ve patron ilişkisini anlatır. Yazar Fo, halk tiyatrosu yapar. Halkın anlayacağı dilde anlatır derdini. Biraz eğlenceli bir anlatım tarzı olmasına rağmen, insanın burun direğini sızlatır aslına bakıldığında.” Oyunun kadrosunda, Beril Pozam, Burak Günaydın, Ecem Aydın, Ege Kesmeci, Burçak Kaya, Orkun İzan, Selim Galip, Turgay Korkmaz, Yağmur Uzunoğlu, Yeliz Balım yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Fabrika işçilerinin trajikomik hikâyesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ocak 2019 tarihinde saat 14 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fabrika işçilerinin trajikomik hikâyesi haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı