ANKARA HABERLERİ

Etimesgut’ta Meclis kararına tepki

Doğahan GİRİTLİOĞLU
06.03.2018 - 14:44Son Güncelleme :

Etimesgut Belediyesi 8 Mayıs 2015’te aldığı, 20 metre ve daha büyük caddeler üzerinde bulunan yola cepheli dükkanlara ruhsat verilmesi’ kararını 6 Ocak 2018’te gerçekleşen belediye Meclis toplantısında iptal ederek yeni bir düzenlemeye gitti.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul ettiği yeni karar, ”İmalathane niteliğinde olmayan, gayrisıhhi özellik taşımayan, halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dükkan, kuaför, terzi, eczane, anaokulu ve kreş ile gelişme alanları hariç; Sağlık Bakanlığı’nca aranan şartlar sağlanmak kaydıyla günübirlik sağlık hizmeti sunulan merkezler, pastane gibi konut dışı hizmetler verilebilir” şeklinde düzenlendi. Düzenlemenin ilçedeki yeni yatırımcıya haksızlık yaratacağını savunan Etimesgut Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Köksal Ünal, “Gerekçe gösterilmeden iptal edilen bu karar ilçede son yıllarda ivmelenmeye başlayan ticareti baltalayacak, yeni girişimciye engel olacak” dedi. Ünal şunları söyledi:

‘İLÇEYE YATIRIM ARTMIŞTI’

“Etimesgut Belediyesi 2015 yılında aldığı kararın yetkisiyle yol boyu ticari faaliyet gösterilebilecek cadde isimlerini ve standartlarını belirledi. Alınan bu karar sonrası bir çok iş adamı ve marka, meclis kararı güvenirliği doğrultusunda bölgede yatırım yapmaya başladı. 3 sene sonra ise herhangi bir gerekçe göstermeden bu hakları iptal etme kararı alındı. Yatırımcıların tamamı bu arasalar üzerinde dükkan sahibi olabilmek adına 3-4 katı fiyata satın alma yaptı. Kararın ardından arsaların bedelleri 3’te birine düştü. Yatırımcılar bu kararla çok ciddi zarara uğradı. Son yıllardan ivmelenmeye başlaya Etimegut’taki ticaret bu kararla baltalandı, yatırımlar düşmeye başladı.

‘EŞİTSİZLİK YARATTI’

Bugüne kadar izinleri doğrultusunda ticari iş yeri açan dükkanların yanına yenileri gelemeyecek. Bizim bu talebimiz rantı artırmak için değil. Burada bir haksızlık var. Bugüne kadar açılanlar duracak ama yerine yenileri gelemeyecek. Buradaki eşitsizliğin önüne geçebilmek için 3 sene önce alınan kararın uygulanmaya devam etmesini bekliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Etimesgut’ta Meclis kararına tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Mart 2018 tarihinde saat 14 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Etimesgut’ta Meclis kararına tepki haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı