ANKARA HABERLERİ

Esnafın gözünden Anafartalar

Hürriyet Haber
18.05.2019 - 09:30Son Güncelleme :

Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında yıkımı planlanan pek çok binadan birisi olan Anafartalar Çarşısı’nın belgeseli yapıldı.

Hürriyet Haber

Anafartalar Çarşısı, tahliye kararları ile baş etmeye çalışan esnafın, önemli sanat eserlerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan sanatçı ve sanat tarihçilerinin, kent belleğinin önemli bir unsurunun yok edileceğini savunan akademisyenlerin gözünden anlatılıyor. Belgesel ayrıca çarşı’nın belleğine ve esas olarak esnafın ve kentlinin Çarşı’nın yıkımıyla ilgili düşüncelerine odaklanıyor. Galip Kürkcü’nün yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği belgeselin prömiyeri 20 Mayıs Pazartesi Günü saat 19.00’da Büyülü Fener Kızılay Sineması Salon-2’de yapılacak. 

22 SANAT ESERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Çarşı, Türkiye’nin ilk yürüyen merdivenli çarşısı olması, döneminin teknolojik imkânlarını ustaca kullanmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca, dünyaca ünlü Türk sanatçıların 22 eserine ev sahipliği yapması ve 50’yi aşkın yıldır aynı dükkanlarda devam eden esnafların varlığı gibi özellikleriyle; kültürel, mimari, sanatsal ve sosyal açıdan ayrıcalıklı bir yere sahip.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Esnafın gözünden Anafartalar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mayıs 2019 tarihinde saat 09 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Esnafın gözünden Anafartalar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı