ANKARA HABERLERİ

Erken kışın haberi kuşlardan geldi

Hürriyet Haber
27.09.2018 - 10:06Son Güncelleme :

Kuş göçü araştırmalarının küresel iklim değişikliğini izlemek için ideal bir yöntem olduğunu belirten Türkiye Ulusal Halkalama Komisyonu üyesi Prof. Dr. Can Bilgin, göç takviminde gözlenen değişimlerin bir çeşit erken uyarı sistemi olduğunu ifade ederek, “Eylül ayı sonunda rastlanan Kızılgerdan ve Çıvgın erken başlayacak kış koşullarının işareti” dedi.

Hürriyet Haber

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliğiyle 6 yıllık bir aradan sonra yeniden aktif hale getirilen Eymir Kuş Halkalama İstasyonu çalışmalarını sürdürüyor. Sonbahar dönemi çalışmalarına 8 Eylül’de başlayan istasyonda, ilk iki haftada 35 farklı türden 843 kuş halkalandı, 14 kuş türüne ilişkin yeni veriler elde edildi. Türkiye Ulusal Halkalama Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Can Bilgin, kuş göçü araştırmalarının, küresel iklim değişikliğini izlemek için ideal bir yöntem olduğunu vurguladı. Kuş tür kompozisyonu ve sayılarında veya göç takviminde gözlenen değişimlerin bir çeşit erken uyarı sistemi olduğunu belirten Dr. Bilgin, Eymir Gölü’nde bugüne kadar yapılan çalışmalarda eylül ayı sonunda rastlanan Kızılgerdan ve Çıvgın’ın eylül ortasında bölgede bulunduğunu belirterek, bu durumun, erken başlayacak kış koşullarının işareti olarak değerlendirilebileceğini dile getirdi.

14 YENİ TÜR HALKALANDI

İstasyon, 4 hafta olarak planlanan sonbahar dönemi çalışmaları kapsamında ekim ayının ilk hafta sonuna kadar açık kalacak. İstasyonda yürütülecek halkalama çalışmaları ile kuşların göç yollarının, kışlama ve üreme alanlarının, göç takvimi ve stratejilerinin ve popülasyon dinamiklerinin daha iyi anlaşılması hedefleniyor. İstasyonda 14 yeni tür halkalandı. Bu türlerden Ağaç Kamışçını ve Sarı Mukallit, uzun mesafe göçmeni olarak biliniyor. Üreme alanları Orta ve Doğu Avrupa, kışlama alanları ise Doğu ve Güney Afrika olan bu türler, Türkiye’yi üreme ve kışlama alanları arasındaki göç sırasında duraklama alanı olarak kullanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Erken kışın haberi kuşlardan geldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Eylül 2018 tarihinde saat 10 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erken kışın haberi kuşlardan geldi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Ekim 2018, Cuma
 • İmsak
  05:19
 • Guneş
  06:41
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:33
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı