ANKARA HABERLERİ

Ergenlik öncesi kanser riski

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
21.03.2019 - 09:19 |Son Güncelleme :

Ergenlik öncesi alınan güneş ışınlarının kansere yol açabileceğini belirten Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Karakuzu, “Saat 10.00 ile 16.00 arası güneşten korunmak önemli” dedi.

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

 

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Karakuzu, ergenlik öncesi alınan güneş ışınlarına dikkat etmek gerektiğini belirterek, cilt kanserinin sadece benlerde değil, daha çok pürüzsüz bölgelerde görüldüğünü bildirdi. Aralıklı doktor kontrollerinin hayat kurtarabileceğini kaydeden Karakuzu şunları söyledi:

Ergenlik öncesi kanser riski

“Cilt kanseri küçük yaşlarda da olabildiği gibi özellikle 60’lı 70’li yaşlardan sonra insanların yüzde 50’sinde olabiliyor. Bu rakam yüksek gibi görünse de çoğu hayatı tehdit etmeyecek seyirli oluyor. Özellikle küçük yaşlarda ergenlik öncesi alınan güneş ışınlarına çok dikkat etmek gerekiyor.

TIRNAK YATAĞINDA BİLE OLABİLİR

Cilt kanserlerinde renk değişiklikleri önemli. Belli bir yaştan sonra kırmızımsı kabarıklıklara önemli olabilir. 40-50 yaşından sora periyodik aralıklarla yılda bir kez, aile öyküsü varsa daha kısa aralıklarla cilt kontrolü mutlaka yapılmalı. Bazen hastanın farkında olmadığı yerlerde de kanser bulunabiliyor. Örneğin ayak tabanında, saç içinde, tırnak yatağında ciddi sayılabilecek kanser başlangıçları görüyoruz.

PÜRÜZSÜZ YERDE ORTAYA ÇIKIYOR

Cilt kanseri için halkımız sadece benlerden kanser geliştiğini düşünüyorlar. Ancak cilt kanserleri daha çok pürüzsüz yerlerde ortaya çıkıyor. 40 yaşından sonra çıkan benlere dikkat etmek lazım. Saat 10.00 ile 16.00 arası güneşten korunmak önem arz ediyor. Giysilerde önemli ölçüde güneşten koruyor. Baloncuk oluşturan güneş yanıkların büyük sorun oluşturabilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ergenlik öncesi kanser riski hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mart 2019 tarihinde saat 09 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ergenlik öncesi kanser riski haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2019, Cuma
 • İmsak
  05:31
 • Güneş
  06:54
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı