ANKARA HABERLERİ

En sıcak müze

Murat YILMAZ
10.01.2019 - 13:10Son Güncelleme :

Çamlıdere’de, kuzine soba şeklinde tasarlanacak bir binada, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde kullanılan sobalar sergilenecek.

Murat YILMAZ

Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, ilçeye bu defa da Soba Müzesi kurmaya hazırlanıyor. Çamlıdere’de daha önce açılan Çuf Çuf Oyuncak Müzesi, Doğa ve Hayvan Müzesi ile Terazi Müzesi’nin yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Başkan Can, yeni müzenin detaylarını Hürriyet Ankara’ya anlattı:

OSMANLI’DAN CUMHURİYET’E

“Kuzine soba şeklinde 150 metrekarelik bir bina yapacağız. Bu binanın içerisinde Soba Müzesi kurmak istiyoruz. Dünyanın dört bir köşesinden Osmanlı dönemi de dahil, elimizde çeşitli sobalar var. Aralarında Cumhuriyet dönemindeki diplomatların, milletvekillerinin, konsolosların odalarında kullandıkları sobalar da bulunuyor. Ayrıca Çamlıdere’nin belediye başkanlarının kullandığı sobaları da müzeye koyacağız. Güzel bir müze olacak.”

SOBA BÜTÜN AİLEYİ BİR ARADA TOPLAR

BAŞKAN Hazım Caner Can, “Neden soba?” sorusuna “Soba Türk ailesinde çok önemli. Bütün aileyi bir odaya toplayan birleştirici bir gücü vardır. Aynı zamanda soba, Türk ailesinin tasarrufunu gösteren bir olgu. Üzerinde su ısıtırsınız, ekmek kızartırsınız, çamaşırınızı kurutursunuz, çay demlersiniz. Günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bu olguları nostalji olarak müzede yaşatacağız” yanıtı verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden En sıcak müze hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ocak 2019 tarihinde saat 13 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça En sıcak müze haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı