"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Doğru adayda ittifakı millet sandıkta yapar

CHP’de bugünkü belediye başkanları toplantısı öncesi Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’la bir araya geldik. İsmi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için de geçen Fethi Yaşar’la, -6 aydan az süre kalan- yerel seçimlerle ilgili konuştuk.

* Mansur Yavaş, Cengiz Topel Yıldırım, Bülent Kuşoğlu’nun yanı sıra sizin de isminiz Büyükşehir adaylığı için geçiyor. Düşünceniz nedir?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir göreve yakıştırılmak, vatandaşlarımızın bir kısmı tarafından bu görevde görülmek istenmek onur verici. Ben siyaseti hiç profesyonel düşünmedim, 2009’da bir ihtiyaç doğrultusunda partimizin o dönem ki genel başkanı ve genel sekreteri düzeyinde bir adaylık sürecim oldu. Yenimahalle’yi de iyi tanıyorum, 1963’ten beri Yenimahalle’de yaşıyorum. Biraz siyaset, biraz ticaret yaptık. İyi tanıdığım, iyi bildiğim için bu görevi kabul ettim. 10 senedir de Yenimahalle’ye hakikaten güzel şeyler yaptık. Sokakta rahat gezebiliyorsam, vatandaş ‘bizi bırakma’ diyorsa bu benim için en büyük mükâfat. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğim ağabeyimle de istişare edip bir dönem daha görev verildiği takdirde Yenimahalle’den aday olmam konusunda karar kılmıştık. Şimdi o sözümün arkasındayım. Parti gösterirse, Yenimahalle halkı oy verirse, bir dönem daha Yenimahalle’de hizmet etmek benim için onur. CHP’de, Ankara’da belediye başkanlığını benim gibi yapacak çok arkadaşımız var. Buna inanıyorum. Yeter ki o azmi, o ahlakı olsun. Biz de yardımcı olacağız.

Doğru adayda ittifakı millet sandıkta yapar

SEÇİLECEK KİŞİ AĞABEYLİK YAPMALI


* Nasıl bir seçim süreci bekliyorsunuz?

Adaylar yapacaklarını anlatmalı, projeler yarışmalı, dedikodular değil. ‘Nasıl bir Ankara taahhüt ediliyor?’ ‘Eğitim, sağlık, kültür-sanat, ulaşım, alt yapı projeleri neler?’ bunlara bakmamız gerekiyor. Eski Ankara’nın canlılığını nasıl kazandırırız, bunlara bakmamız gerekiyor. Ankara’ya belediye başkanı seçilecek kişi her şeyden öte Başkent’e ağabeylik yapabilmeli. Ben, yaklaşık 10 yıldan bu yana belediye başkanıyım. Bir kere ilçe belediye başkanları ve büyükşehir belediye başkanı ile bir araya gelip tartışma yapamadık. Ankara’yı bir bütün olarak görmek gerek. MHP, CHP, AKP hiç önemli değil. Biz hepimiz biriz. Ankara’nın her tarafı güzel olsun. Haymana, Kızılcahamam, Mamak, Etimesgut ve Çankaya da güzel olsun. Seçilen belediye başkanı, ilçe belediye başkanlarıyla tartışarak işleri yapsa daha az hata yapabilir. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne büyük çoğunlukla belediye başkanları katılamıyor, orada sorunlar çözülemiyor. Siyasetten ziyade hizmet üretilecek kadroların gelmesini diliyorum. Bunu yapamazsak eskisinden daha fazla sıkıntı yaşarız. Çünkü artık kaynaklarımız da eskisi kadar gelmiyor. Verimli kullanmaya, dayanışmaya ihtiyaç var.

CHP’Lİ OLMASI ŞART DEĞİL

* CHP Başkent’te hangi profilde bir adayla seçime girmeli?

CHP Genel Merkezi, hiç kimsenin duygusallığına kapılmadan o kenti en iyi idare edecek kişiyi seçmelidir. Yeter ki o niyet olsun. Bu kişinin illa CHP’nin üyesinin de olması şart değil. CHP sempatizanıdır ya da dünya görüşü CHP’ye yakındır. Toplum seviyorsa aday gösterebilir. 

* Yerelde ittifaka bakış açınız nedir? CHP Başkent’te ittifak yapmalı mı?
Parti liderleri ne derse desin yerelde en iyi ittifak, milletin yaptığı ittifaktır. Yerel seçimde vatandaşın en az yüzde 20-30’u partiye değil kişiye oy veriyor. Bu seçimde seçmenin buna daha çok dikkat edeceğini düşünüyorum. Sokak gezilerinde artık insanların siyasetten sıkıldığını, TBMM’deki sert grup konuşmalarını dinlemediğini gözlemliyorum. Vatandaşın derdi geçim. Siyasiler buna kulak vermeli. Dil yarası çok kötü ve siyasetin dilini artık düzelmesi gerekiyor. Yerelde de vatandaşın istediği dili kullanan adayların başarılı olacağını göreceğiz. Yereldeki ittifak meselesine gelince...
Genel merkezler düzeyinde, iller ilçeler düzeyinde ittifaklar yapılabilir, bunu ilerleyen günlerde atılacak adımlarla birlikte göreceğiz. İttifaklar olsun olmasın doğru isimlerle kim çıkarsa son ittifakı millet sandıkta yapacaktır.”

MUHALEFETİ DİNLEMEK GERİ ADIM ATMAK DEĞİL

“10 senedir Yenimahalle’de belediye başkanlığı yapıyorum. 3 partiyle de beraber çalıştım. Onların da eleştirilerini dikkate aldım bazen önergeyi onların dediği şekilde değştirip oyladım. Bu geri adım değildir. Benim burada baktığım olay Yenimahalle halkına veya Ankara’ya hizmet ediyor mu? Benim önerimden daha güzel hizmet ediyor niye kabul etmeyeyim. Demokrasi de bu. Çok farklı düşüncelerin süzülmesinden hedefe giden yol”

X