ANKARA HABERLERİ

Dersimiz toplu taşıma

Hürriyet Haber
15.05.2019 - 15:04Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma bilincini artırmak için, ilkokul öğrencilerine EGO otobüslerinde eğitim vermeye başladı. Pilot uygulaması 523 No’lu EGO seferinde Sincan Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu öğrencileriyle başlayan eğitimler farklı okullardan öğrencilerle devam edecek.

Hürriyet Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Sincan Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu ile birlikte ortak bir eğitim projesi geliştirdi. Toplumda genel bir hassasiyet oluşturmak, kaybolmaya yüz tutan değerleri yaşatmak için başlatılan ortak eğitim projesi kapsamında; yaşları 6-7 arasında değişen 30 öğrenci, 523 numaralı Etimesgut-İstanbul Yolu Hattı’nda sefer yapan EGO Otobüsünde seyahat etti. Öğrenciler EGO yetkilileri ve öğretmenleri ile birlikte yaşlı, engelli ya da hamile yolculara karşı uygulanan toplu taşıma kuralları konusunda bilgilendirildi, otobüse nasıl binilir, nasıl oturulur, nasıl konuşulur ve nasıl inilir gibi birçok davranış biçimini de uygulamalı olarak öğrendi.

Dersimiz toplu taşıma

FARKLI OKULLARLA DEVAM EDECEK

EGO Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürü Murat Aksoy bazı gençlerin toplu taşıma araçlarında oturma önceliği bulunan yaşlı, engelli ve hamilelere yer vermediğini gözlemlediklerini belirterek, bu tür projeleri yaygınlaştıracaklarını açıkladı. Aksoy, “Çocuklarımızla birlikte toplumsal farkındalık yaratmak istedik. Otobüste büyüklerine yer vermeyi, nezaketli ve duyarlı davranmayı öğrendiler. Umuyoruz ki fayda sağlar ve diğer insanlara da örnek bir davranış oluşturur. Bu projeyi farklı okullarla devam ettirmek istiyoruz” bilgisini paylaştı.

ESKİ HASSASİYET KALMADI

Çocuklarla beraber yolculuk yapan Ankaralılar da eğitimlerin yaygınlaşması talebinde bulundu. Projenin çocuklardaki duyarlılığı artıracağını dile getiren 72 Yaşındaki Hüseyin Köksal, “Bir büyük olarak mutlu oldum. Gençlerimizin bu bilinçle yetiştirilmesi toplumun her alanına yansıyacaktır. Çok yerinde bir uygulama olmuş” dedi. Otobüste ayakta yolculuk ettiği zamanlar zorlandığını dile getiren 65 yaşındaki Hanife Göksu da, “Artık eski zamanlardaki hassasiyet kalmadı. Gençlerimizden daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu çalışma beni çok mutlu etti” diye konuştu.

ARKADAŞLARIMA ÖRNEK OLMAK İSTİYORUM

İlkokul 1’inci sınıf öğrencisi Yusuf Eymen Bilir, “Büyüklerimize otobüslerde yer vererek diğer arkadaşlarıma örnek olmak istiyorum” sözleriyle düşüncelerini dile getirirken, Melisa Şahan, “Onlar ayakta yoruluyor. Yaşlı oldukları için düşebilirler. Biz çocukların onlara yer vermesi gerekiyor” dedi. Büyüklerden gördükleri sevgi nedeniyle heyecanlandığını belirten Çağrı Aldemir de, “Büyüklerimize yer verdiğimiz için çok mutlu oldular ve bize teşekkür ettiler” diyerek, büyüklere saygı göstermenin önemini anladığını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dersimiz toplu taşıma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2019 tarihinde saat 15 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dersimiz toplu taşıma haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı