ANKARA HABERLERİ

Çöp kamyonundan kütüphane yola çıkmaya hazır

Murat YILMAZ
09.10.2018 - 09:30Son Güncelleme :

Çöpten topladıkları kitaplarla kütüphane kuran Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, daha fazla kitabı çocuklarla buluşturmak için bir çöp kamyonunu da gezici kütüphaneye dönüştürdü.

Murat YILMAZ

Özel olarak restore edilen çöp kamyonu kütüphanesi bin 500 kitapla okulları ve sokakları gezecek. Çöp konteynerlerinin yanına bırakılan kitapları özenle biriktirip, dezenfekte ederek bağışlarla birlikte İmrahor’daki toplanma merkezlerinde 20 bin kitaplık bir kütüphane kuran Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, bununla da yetinmedi. İşçiler, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in okuyucunun kütüphaneye gelmesinin yanı sıra kitapların da okuyucuya, özellikle öğrencilere ulaştırılması isteği üzerine, restore edilmiş çöp kamyonunu gezici kütüphane haline getirdi.

BİN 500 KİTAPLA OKULLARI GEZECEK

Çöp kamyonu kütüphanesi dünya klasikleri, Türk edebiyatı, siyaset, kişisel gelişim gibi 17 farklı kategoride bin 500 kitapla yollara çıkmaya hazır. Gezici kütüphane, Ankara’daki okulları periyodik olarak ziyaret etmesinin yanı sıra, Çankaya’ya bağlı mahalle statüsündeki köylere de gidecek. Çöp kamyonundan diledikleri kitabı ödünç olarak alabilecek olan öğrenciler belli bir süre sonra tekrar ziyarete gelecek olan gezici kütüphaneye aldıkları kitabı iade ederek yeni bir kitap daha alabilecek.

KİTABIN AYDINLIĞINI HER YERE TAŞIYACAĞIZ

Köylere ve ilçe kütüphanelerine giderek çocukları kitaplarla buluşturmayı hedefleyen işçiler, kitapları okumak isteyen herkese iletecek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de “Belediye sadece çöp toplamaz, o çöpü dönüştür. Sonra o çöpten çıkan kitaplardan binlerce kitaplık kütüphane kurar ve çöp arabasını gezici kütüphaneye çevirerek Çankaya’nın okullarını ve sokaklarını gezmeye başlar. Biz bunu başardık. Kitabın aydınlığını her yere taşıyacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çöp kamyonundan kütüphane yola çıkmaya hazır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2018 tarihinde saat 09 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çöp kamyonundan kütüphane yola çıkmaya hazır haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  06:46
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı