ANKARA HABERLERİ

Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 7 önlem

Hürriyet Haber
06.08.2018 - 15:51 |Son Güncelleme :

Yaz mevsiminde çocuklar koşup oynamak, deniz ve havuzun keyfini çıkarmak için günün büyük bölümünü dışarıda geçirmek isterler.

Hürriyet Haber

Ancak dikkat! Çünkü güneş ışınları çocuğun özellikle kemik gelişiminde önemli rol oynayan D vitamini yapımında kullanılan en değerli kaynak olsa da birçok hastalığa yol açabiliyor. İşte bu nedenle ebeveynlerin sıcaklarda daha dikkatli olmaları yaşamsal öneme sahip. Peki, çocuklarımızı güneş çarpmasından korumak için alabileceğimiz önlemler neler? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak, anne-babaların almaları gereken önlemleri 7 maddade şöyle anlattı:

1-Öğle güneşinde oyuna bırakmayın

Dış ortam aktiviteler için sabah saatlerini veya akşamüstünü tercih edin. Mecbur kalmadıkça çocuğunuzu güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10.00–16.00 saatleri arasında sokağa çıkarmayın.

2-Susamasını beklemeyin

Güneş çarpmasından korunmanın en önemli yollarından biri, vücudu susuz bırakmamak. Bu nedenle çocuğunuzun su tüketimini mutlaka takip edin ve 1-3 yaş arasında ise susuz kaldığını fark edemeyebilecek bir dönemde olduğu için aralıklı olarak günde 1-1.5 litre su içirin.

3-Güneşe çıkarmadan 30 dakika önce 50 faktör ve üstü koruyucu krem uygulayın

Kremlerin koruyucu etkileri 2-3 saat kadar sürer. Dolayısıyla bu süreden sonra kremi tekrarlamaya özen gösterin. Özellikle çocuğunuz denize girdikten sonra güneş koruyucu kremi yeniden uygulamanız çok önemli.

4-Açık renk ve pamuklu olsun

Hava giriş çıkışını sağlayan özelliği sayesinde terlemeyi önleyen pamuklu ve açık renkli giysileri tercih edin. Terlettiği için naylon içeriği yüksek giysilerden ise sakının. Uzun kollu tişört de güneşten korunmasına yardımcı olacaktır.

5- Şapkasız ve gözlüksüz olmaz

Başın direkt olarak güneş maruziyetini engellemek için geniş kenarlıklı şapka veya şemsiye gibi güneş ışığından koruyan aksesuarlar kullanın. UVA ve UVB’ye karşı koruyuculuğu olan kenarları kapalı güneş gözlüklerini tercih edin.

6-Sık sık duş almasını sağlayın

Güneş çarpmasından koruyan önemli bir faktör de ılık suyla duş almasını sağlamak. Bu amaçla yaz aylarında yenidoğan dönemi de dahil olmak üzere çocuğunuza günlük duş yaptırın.

7-Araçta asla bırakmayın

Sıcak bir günde doğrudan güneş alan bir yere park edilen araç içindeki sıcaklık, bir saat içinde çocuklar için tehlikeli seviyelere yükselebiliyor. Sanılanın aksine gölgede bırakılan otomobiller de güvenli değil. Bu nedenle çocuğunuzu gölgede dahi otomobilin içinde bırakmayın.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 7 önlem hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ağustos 2018 tarihinde saat 15 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklarda güneş çarpmasına karşı 7 önlem haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:20
 • Güneş
  07:50
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı