ANKARA HABERLERİ

Çocuk ölümlerinin 4’te birinin nedeni ev kazası

Meltem ÖZGENÇ
09.07.2018 - 15:53Son Güncelleme :

Türkiye’de de 1-4 yaş çocuk ölümlerinin yaklaşık 4’te biri ev kazaları dolayısıyla yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı ise Çocuk Güvenliğinin Sağlanması Programı kapsamında aileleri uyarıyor.

Meltem ÖZGENÇ

Ev kazaları, her yaş grubunda görülmesine karşın özellikle çocuklar ve yaşlılar için önemli bir halk sağlığı sorunu. Türkiye’de çocukluk çağı ev kazaları, tüm kazaların yüzde 25’ni oluşturuyor, acil servislere müracaatta trafik kazalarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, OECD’ye üye ülkelerde her gün 2 binden fazla çocuk, kazalar nedeniyle ölüyor. Yaklaşık 5 bin çocuğa acil tedavi gerekirken, 4 milyon çocuk hastaneye yatırılıyor ve çok sayıda çocuk ise kazaların fiziksel, psikolojik ve sosyal etkisine maruz kalıyor. Türkiye’de de 1-4 yaş çocuk ölümlerinin yaklaşık 4’te biri bu kazalar nedeni ile oluyor. Kazaların yüzde 30’u beden travması, yüzde 12’si düşme, yüzde 10’u suda boğulma, yüzde 6’sı yanık, yüzde 5’i mekanik asfiksi (dışarıdan bir etki sonucu oksijen eksikliği), yüzde 2’si ateşli silah, yüzde 2’si karbonmonoksit zehirlenmesi, yüzde 3 diğer zehirlenmeler, yüzde 2 ezilme, yüzde 1 elektrik çarpması, yüzde 27 trafik kazası olarak kayıtlara geçiyor.

AİLELER BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Sağlık Bakanlığı, çocuk yaralanma ve beraberinde gelen sakatlık ile ölümleri asgariye indirmek amacıyla sivil toplum kuruluşları katkılarıyla bir program başlattı. Çocuk Güvenliğinin Sağlanması Programı kapsamında çocuklarda en çok ölüm ve sakatlık nedeni olan “Düşme, Boğulma, Yanık, Elektrik Çarpması, Zehirlenme” konularında aileleri bilinçlendirmek için çalışmalar yürütülüyor. Aile hekimlerinin tamamının ev kazaları konusunda ailelere bireysel danışmanlık hizmeti vermek için eğitim aldıklarını bildiren Bakanlık, Toplum Sağlığı Merkezlerinde de halk eğitimlerinin yürüdüğünü açıkladı. Broşürlerle de vatandaşlara şu bilgiler iletiliyor:

YÜRÜTEÇ KULLANMAYIN

“Bebek karyolalarında kurdele kullanmayın, banyoda çocuğunuzu yalnız bırakmayın. İğne ve düğmelerin bulunduğu dolapalar kilit koyun. Çocukların patlamış balonlardan tekrar balon yapılmalarını önleyin. Soba ve şömine çevrelerine engelleyici bariyer yapın. Yemek pişirirken ocağın arka bölümünü kullanın. Zarar görmüş elektrik kordonlarını değiştirin. Islak ortamlarda elektrikli aletler çalıştırmayın. Çocukları düşmeden korumak için pencere ve kapılara emniyet kilitleri koyun. Yürüteç kullanmayın.”

İKİ YAŞINI DOLDURMAMIŞ ÇOCUĞA DİKKAT

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çocuk ölümlerinin 4’te birinin nedeni ev kazası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2018 tarihinde saat 15 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuk ölümlerinin 4’te birinin nedeni ev kazası haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:55
 • Guneş
  05:38
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:48
Sayfa Başı