ANKARA HABERLERİ

Çıraklıktan ihracata

Mehtap YILMAZ-AA
08.09.2019 - 17:19 |Son Güncelleme :

İş makinesi sektörüne çırak olarak adım atan bugün ise OSTİM’de kendi firmasının sahibi olan Adem Harman, yüzde 75 yerli imkanlarla ürettiği toprak silindir makinesini 5 ülkeye ihracat ediyor. Harman, “2023’e kadar 500 toprak silindir makinesi üretip çoğunluğunu ihraç etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Mehtap YILMAZ-AA

Ankara’da ilkokuldan sonra çırak olarak girdiği iş makinesi sektöründe ilerleyerek kendi firmasını kuran ve yüzde 75 yerli imkanlarla toprak silindir makinesi geliştiren iş insanı Adem Harman, birçok kurum ve kuruluşun ihtiyacını karşılamanın yanı sıra 5 ülkeye ihracat başarısı da gösterdi. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren Harman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'de yerli ve milli imalat vurgusundan aldıkları motivasyonla 2017 yılında ilk yerli toprak silindirini geliştirmeye karar verdiklerini kaydetti. Ürettikleri 68 toprak silindir makinesinin 10’unu Azerbaycan, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan ve Somali gibi ülkelere ihraç ettiklerini ve ihracat yaptıkları ülke sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Adem Harman şunları söyledi:

Çıraklıktan ihracata

YIL SONU HEDEFİ 100 SİLİNDİR

“Son 2 yıl içinde yüzde 75'i yerli olmak üzere, 68 toprak silindiri makinesi ürettik. Ürettiğimiz toprak silindir makinelerinin yaklaşık 15'i belediyelere, kalan kısmı ise özel sektöre satıldı ve şu anda Türkiye'nin 10 ilinde çalışıyor. Bizim geliştirdiğimiz yerli toprak silindirinin fiyatı, dış pazarda satılanlardan yüzde 50 daha uygun, kullanımı daha kolay ve garantisi daha uzun. Harmaner Hidrolik olarak, kısıtlı imkanlarla gerçekleştirdiğimiz üretimi, seri hale getirmek istiyoruz. Geliştirdiğimiz yüzde 75 yerli toprak silindiriyle, ülkemizde bu alanda yapılan ithalatı azaltıp, yerli makinemizin dünya pazarında daha çok yer almasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda yıl sonuna kadar 100, gelecek yıl sonuna kadar 200, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'e kadar ise 500 toprak silindir makinesi üretip çoğunluğunu ihraç etmeyi hedefliyoruz.”

Çıraklıktan ihracata

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çıraklıktan ihracata hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2019 tarihinde saat 17 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çıraklıktan ihracata haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:36
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı