ANKARA HABERLERİ

Cerrahide dijital gözlük

AA
17.05.2018 - 15:26Son Güncelleme :

NASA ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kullanılan ve sanal gerçeklik imkanı sunan Microsoft Hololens gözlüğü, Hacettepe Üniversitesi'nde (HÜ) anatomi eğitimlerinin ardından cerrahi alanında kullanılmaya başlanacak.

AA

Proje kapsamında, MR, tomografi, PET gibi radyolojik görüntüler üç boyutlu modellenerek, tanı ve cerrahi tedavi planlamalarında kullanılmak üzere dijital gözlüğe yüklenecek. Cerrahi sırasında hekimin ameliyat ettiği organın radyolojik görüntülerini, tüm açılardan 3 boyutlu olarak görmesine olanak sağlayan dijital gözlük, başta beyin ve ortopedi cerrahi olmak üzere tespiti çok zor olan tümörlerin bulunduğu ameliyatların başarılı bir şekilde yapılmasına imkan sağlayacak. Karma Gerçeklik Laboratuvarı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda açıldı. Proje yürütücüsü Prof. Dr. Deniz Demiryürek’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve çok sayıda akademisyen katıldı. Laboratuvarda öğrenciler, anatomi eğitimlerinde bu teknolojiyi kullanabilecek. Demiryürek, gözlüğün tıp eğitimine de önemli katkı sağlanacağını belirterek, sanal gerçeklik sayesinde aynı anda çok sayıda öğrencinin eğitim alabileceğini söyledi. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Cerrahide dijital gözlük hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mayıs 2018 tarihinde saat 15 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cerrahide dijital gözlük haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı