ANKARA HABERLERİ

Cephede Türk kadını

Hürriyet Haber
08.03.2018 - 15:59Son Güncelleme :

Kurtuluş Savaşı’nda cepheye yardım götüren, siperde kahramanca mücadele eden kadınların fotoğrafları gün yüzüne çıktı.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Kurtuluş Savaşı’nda kahramanca mücadele eden kadınların fotoğraflarından oluşan bir arşiv ortaya çıkardı. Milli Mücadele döneminde kahramanlıklarıyla kendini gösteren Türk Kadınları, zorlu şartlar altında neler başardıklarını fotoğraf karelerinde bir kez daha gösterdi.

ELİNDE TÜFEĞİYLE SİPERDE

İlk kez gün yüzüne çıkan fotoğraflar arasında, savaş sırasında cephede elinde silahla erkeklerin arasında siper almış bir kadının tam arkasında patlayan top mermisinin yaşattığı gerilimi gösteren o an ve yanı başında şehit düşen askere rağmen gözünü namludan ayırmayan Türk kadınının azmi de yer aldı. Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’nin dört bir yanında can siper savaşan kadınların mücadelelerini anlatan kareler için Tandoğan Yerleşkesi Rektörlük Fuaye Alanında sergi açıldı. Dijital rötuşlar ile anlaşılması güç fotoğrafların belirgin hale getirildiği ‘Milli Mücadelede Kadınlar’ sergisi bugün gezilebilecek.

Cephede Türk kadını

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Cephede Türk kadını hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Mart 2018 tarihinde saat 15 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cephede Türk kadını haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı