ANKARA HABERLERİ

Biyogaz tesisi için imzalar atıldı

Hürriyet Haber
05.03.2018 - 17:01Son Güncelleme :

Çubuk'ta kurulması planlanan üç biyogaz tesisinden birincisi olan 1,2 megavat kapasiteli tesisin sözleşmesi imzalandı. Çubuk Belediye binasında gerçekleştirilen imza törenine, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Mekaz Teknoloji AŞ. ile Septem Enerji AŞ. adına yetkili Ali Ekşi katıldı.

Hürriyet Haber

Başkan Acehan, kurulacak biyogaz tesisiyle hem çevre kirliğinin ortadan kalkacağını hem de elektrik üretimiyle ülke ekonomisine katkı sağlanacağını belirtti. Tesisin birinci etabının yatırım tutarının 15 milyon TL olduğunu kaydeden Acehan, şu bilgileri verdi:

ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÖNLENECEK

Tesis yaklaşık 9 bin büyükbaş hayvanın bulunduğu Ömercik Mahallesi'nde kuruluyor. Yaklaşık bir yıl gibi kısa sürede tesis kurularak faaliyete geçecek ve bu mahallemizdeki çevre kirliliği önlenmiş olacak. Mandıralardan çıkan hayvan atıklarının enerjiye çevrilmesiyle hem üretime katkı sağlanması hem de bu mandıraların yol açtığı çevre kirliliğinin önlenmesi hedefleniyor. Ham maddeyi bölgedeki çiftçilerden alacak olan firma, elektrik üretiminin yanı sıra üretilen biyolojik ve sıvı gübreyi de çiftçilerimize verecek. Tesis son derece çevre dostu bir tesis olacak.” Çubuk’un, Ankara'da biyogaz tesisi bulunan üçüncü ilçe olacağını hatırlatan firma yetkilisi Ali Ekşi, “Tesisimiz yaklaşık 12 bin hayvandan çıkan 100 bin ton atığı işleyecek. Aşağı yukarı üretilecek enerjinin miktarı yıllık 8 milyon kilovatsaat” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Biyogaz tesisi için imzalar atıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mart 2018 tarihinde saat 17 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Biyogaz tesisi için imzalar atıldı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Kasım 2018, Salı
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı