ANKARA HABERLERİ

Beypazarı’nda antep fıstığı

Hürriyet Haber
06.04.2018 - 16:36Son Güncelleme :

Başkent kırsalında tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik projelerini artıran Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere Antep fıstığı yetiştiriciliği ve budama eğitimi verdi.

Hürriyet Haber

Kırsal Hizmetler ve Mezarlıklar Daire Başkanlığı, Gaziantep’ten gelen Antep fıstığı Uzmanı Sibel Aktuğ Tahtacı ile birlikte çiftçilere Antep fıstığı yetiştiriciliği ve budama eğitimi verdi. Eğitime, Beypazarı’nın Macun ve Kızılcasöğüt mahallelerinden çiftçiler katıldı. Antep fıstığı için Beypazarı ikliminin uygun olduğunun tespit edilmesinin ardından başlayan eğitimlere muhtarlar, Beypazarı Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürlüğü yetkilileri ile İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli mühendisler de katıldı. Başkentli çiftçiler hem teorik hem de uygulamalı olarak Antep fıstığına aşılama olarak kullanılan Menengiç ağaçlarının budama işlemini de öğrendi.
MENENGİÇ AĞACINA AŞI

İlkbahar aylarında budanan yabani Menengiç ağacına Antep fıstığı aşılamasının nasıl yapılacağının anlatıldığı eğitimle, Başkent’te Antep fıstığı yetiştiriciliğinin artırılması amaçlanıyor. Beypazarı ve çevresinin Türkiye’deki mikro klima özelliği gösteren nadir yerlerden biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Antep fıstığında olduğu gibi birçok farklı iklim ve ekolojide yetişen ürünlerin de ilçede yetiştirilebileceğini belirtiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Beypazarı’nda antep fıstığı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2018 tarihinde saat 16 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beypazarı’nda antep fıstığı haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı