ANKARA HABERLERİ

Banga Bandhu’da değişime ret

Murat YILMAZ
16.05.2018 - 14:27Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi, Çayyolu sakinlerinin isminin uzunluğu ve zor telaffuz edilmesi nedeniyle adının değiştirilmesini istedikleri ‘Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı’na ilişkin talebi uygun görmedi.

Murat YILMAZ

Bu ayki Meclis’te görüşülen İsimlendirme Komisyonu Raporu’nda Çankaya Ümit Mahallesi sınırları içindeki 133. Cadde’nin Dışişleri Bakanlığı’nın yazısı üzerine 1997 yılında bulvara dönüştürüldüğü, Bangladeş ile Türkiye arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla da isminin ‘Mucibbur Rahman Bulvarı’ olarak değiştirildiği hatırlatıldı.

İLK İSİM KARARI EKSİK ALINMIŞ

Raporda bu isim değişikliği uygulama aşamasındayken Dışişleri Bakanlığı’nın Bangladeş Büyükelçiliği’nden aldığı yazı ile kararın eksik alındığını bildirdiği ifade edildi. Komisyon Raporu’nda, “Dışişleri Bakanlığı ve Bangladeş Büyükelçiliği’nin yazılarına istinaden Çankaya İlçesi Ümit Mahallesi sınırlarında bulunan 133. Cadde bulvara dönüştürülerek Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1 Nisan 1997 gün ve 145 sayılı kararı ile Bangladeş’in kurucusu ‘Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman’ Bulvarı olarak değiştirildiği tespit edildiğinden yapılan teklif komisyonumuzca uygun görülmemiştir” denildi. Talebi uygun örmeyen rapor oy birliğiyle kabul edildi.

MUHTAR DİLEKÇE İLE BAŞVURMUŞTU

Çayyolu’nda yaşayan vatandaşlar sosyal medyada alay konusu haline gelen ‘Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı’nın, ‘Atatürk’ veya ‘Mustafa Kemal’ olarak değiştirilmesini talep etmişti. Ümit Mahallesi muhtarı Ayşe Çalışkan, vatandaşın isim değişikliği talebini dilekçeyle Büyükşehir’e iletmişti.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (17.05.2018)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Banga Bandhu’da değişime ret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mayıs 2018 tarihinde saat 14 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Banga Bandhu’da değişime ret haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı